Armbrytning



Bandy, herrar


Hammarby hade en synnerligen knepig säsongsinledning.
  Det började med att flera matcher fick flyttas fram på grund av varmt väder. När vädret sen började komma igång, kom nästa smäll. Då upptäckte man att flera spelare hade, av misstag, spelat utan licens ett antal matcher. Förbundet utdömde böter på 25 000 och att matchen mot Västerås fick ett wo-resultat på 0-5.
  Men det var inte slut där. I början av december drabbades stora delar av truppen av Corona, vilket fick till följd nya flyttade matcher. Mot Frillesås spelade man till slut. Med sju startspelare borta så förlorade man med 1-7, trots tappert kämpande av ett antal juniorer och en tillfälligt comebackande Carl-Johan Rutqvist.
  Vid annandagsmatchen mot Sirius presenterades Hammarby Bandy Hall of Fame nummer 6 och 7. Det var Börje Andersson och Jonas Holgersson som hedrades.


Elitserien

211029 (Göransson Arena)
Sandviken–Hammarby 7-6 (3-4)
Mål, Sandviken: Hannes Edlund 2, Joakim Bergman, Oscar Stadin, Daniel Berlin, Dennis Henriksen, Linus Forslund Hammarby: David Jansson 2, Pontus Nordenfors 2, Kasper Milerud, Lucas Dalin
Domare: Gustaf Bortas/Calle Larshans, Gustav Olhans
Publik: 1 698

211102 (Gubbängen)
Tellus-Hammarby 2-5 (0-3)
Mål, Tellus: Martin Krigh, Filip Lydén Hammarby: Kasper Milerud 2, Ivan Lebedev 2, David Jansson
Domare: Jonas Kandell/Viktor Grahn, Tomas Ljung
Publik: 443

211109 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 7-3 (4-3) (blev wo med 5-0)
Mål, Västerås: Daniel Johansson 2, Joel Engström 2, Jesper Jonsson, Pontus Vilén, Viktor Spångberg Hammarby: Kasper Milerud, Niklas Gifting, Axel Jansson
Domare: Anders Berg/Tomas Ljung, Andreas Lindvall Viktorsson
Publik: 1 045

211117 (Arena Vänersborg)
Vänerborg-Hammarby 2-5 (1-1)
Mål, Vänersborg: Niklas Holopainen, Adam Herou Löf Hammarby: Kasper Milerud 2, Niklas Gifting, Axel Jansson, Robert Rimgård
Domare: Andreas Svensson/Johan Bengtsson, Per Jacobsson
Publik: 875

211121 (Zinkensdamm)
Hammarby-Örebro 4-4 (3-2)
Mål, Hammarby: David Pizzoni 2, Niklas Gifting, Kasper Milerud Örebro: Jacob Edström, Vilgot Sjölander, Jakob Sjölander, Sebastian Eriksson
Domare: Niclas Skoog/Ludwig Hallkvist, Patrik Berglund
Publik: 1 011

211125 (K Bygg Arena)
Motala-Hammarby 4-3 (0-0)
Mål, Motala: Jonas Enander 2, Fredrik Lönn, Aleksi Seppänen Hammarby: Pontus Nordenfors, Robin Sundin, David Pizzoni
Domare: Jacob Liljegren/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 702

211127 (K Bygg Arena)
Sirius-Hammarby 2-3 (1-0)
Mål, Sirius: Ted Bergström Hammarby: Kasper Milerud, Pontus Nordenfors, David Brodén
Domare: Jonas Kandell/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 1 444

211201 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 5-3 (4-0)
Mål, Hammarby: David Jansson, David Pizzoni, Robin Sundin, Niklas Gifting, Ivan Lebedev AIK: Isac Karlsson, Kalle Lempinen, Alan Dzhusoev
Domare: Niclas Skoog/Patrik Berglund, Jesper Rundberg
Publik: 2 102

211203 (Helsingehus Arena)
Broberg-Hammarby 8-6 (2-4)
Mål, Broberg: Jonas Engström 3, Martin Söderberg 2, Jaakko Hyvönen, Jesper Öhrlund Hammarby: David Jansson 2, Ivan Lebedev 2, David Pizzoni, Lucas Dalin
Domare: Gustaf Bortas/Emil och Calle Larshans
Publik: 1 048

211210 (Zinkensdamm)
Hammarby-Frillesås 1-7 (1-2)
Mål, Hammarby: David Jansson Frillesås: Jakob Jenefeldt 2, Fredrik Brandin 2, Fredrik Johansson, Lukas Norman, Markus Fremstad
Domare: Ulrik Bergman/Gustav Olhans, Oscar Haraldsson
Publik: 833
211212 (Zinkensdamm)
Hammarby-Edsbyn 5-8 (2-3)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Robin Sundin 2 Edsbyn: Oscar Wikblad 5, Per Hellmyrs, Martin Frid, Tommi Määttä
Domare: Ulrik Bergman/Gustav Olhans, Calle Larshans
Publik: 574

211215 (Zinkensdamm)
Hammarby-IFK Rättvik 7-3 (3-2)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 2, David Jansson, Robin Sundin, Niklas Gifting, Lucas Dalin Rättvik: Christian Mickelsson 2, Jack Ternander
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Oscar Haraldsson
Publik: 1 155

211217 (Hydro Arena Vetlanda)
Vetlanda-Hammarby 6-2 (2-1)
Mål, Vetlanda: Joakim Andersson 3, Philip Lennartsson 2, Emil Fedorov Hammarby: Kasper Milerud 2
Domare: Niclas Skog Schultz/Andreas och Samuel Pettersson
Publik: 812

211219 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa 3-5 (1-1)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Kasper Milerud Villa: Johan Löfstedt 2, Martin Karlsson, Joel Broberg, Tim Persson
Domare: Christoffer Aidesjö/Calle Larshans, Jnas Lindberg
Publik: 1 346

211226 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sirius 1-7 (1-4)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud Sirius: Ted Bergström 2, Nils Bergström 2, Kalle Mårtensson, William Liw, Ted Haraldsson
Domare: Jonas Kandell/Mattias Morberg, Niklas Sikström
Publik: 4 147

211227 (Sjöaremossen)
Frillesås-Hammarby 7-2 (3-0)
Mål, Frillesås: Jakob Jenefeldt 2, Sergey Pochkunov 2, Marcus Hillukkala, Fredrik Johansson, Markus Fermstad Hammarby: David Jansson 2
Domare: Jacob Sulasalmi/Johan Bengtsson, Jonas Kristensen
Publik: 528

211230 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 4-2 (2-2)
Mål, Hammarby: David Jansson 4 Sirius: Markus Kumpuoja, Hugo Sjöling
Domare: Jonas Kandell/Christoffer Eriksson, Kalle Larshans
Publik: 708

220102
Hammarby-Vetlanda

220108
Hammarby-Bollnäs

220112
IFK Rättvik-Hammarby

220115
Hammarby-Broberg

220126
Edsbyn-Hammarby

220128
Hammarby-Västerås

220201
Örebro-Hammarby

220204
Hammarby-Tellus

220208
Hammarby-Motala

220211
Villa Lidköping-Hammarby

220213
Hammarby-Sandviken


Träningsmatcher

210822 (ABB Arena)
Västerås SK-Hammarby 14-0 (7-0)
Mål: Martin Landström 4, Jesper Jonsson 2, Robin Andersson 2, Daniel JOhansson 2, Pontus Vilén, Joel Engström, Max Mårtensson, Viktor Spångberg
Domare: Tobias Johnsson/Stefan Jonsson Publik: 300

210904 (Gubbängen)
Hammarby-IK Tellus 3-1 (2-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Robin Sundin Tellus: Johan Hannegård
Domare: Pavel Silinski/Viktor Grahn, Kenneth Kristiansson
Publik: 201

210924 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-IFK Motala 1-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Olle Öijer

210925 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-IFK Vänersborg 3-4 (2-1)
Mål, Hammarby: David Jansson, Kasper Milerud, Ivan Lebedev Vänersborg: Ilja Grachev 2, Adam Herou Löf, Niclas Nyqvist

210926 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-Frillesås BK 9-1 (6-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Pontus Nordenfors 2, Alex Adeheimer 2, Alfred Rustas 2 Frillesås: Markus Fremstad

211001 (Helsingehus Arena)
Broberg Söderhamn-Hammarby 9-5 (6-2)
Mål, Broberg: Jonas Engström 3, Martin Söderberg 2, Erik Jonsson, Jonas Nygren, William Larsson, Jesper Öhrlund Hammarby: Alfred Rustas 2, Pontus Nordenfors 2, Axel Jansson
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Mattias Morberg
Publik: 181

211002 (Helsingehus Arena)
Bollnäs-Hammarby 5-2 (2-1)
Mål, Bollnäs: Tim Stjernström, Anton Dahlberg, Joel Wigren, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä Hammarby: Kasper Milerud, Axel Jansson
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 100

211014 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Hammarby-Team Sweden (P21-landslaget) 4-4 (3-3)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 2, David Jansson, David Brodén Team Sweden: Alexander Härndal, Isac Karlsson, Tobias Augustsson, Edvin Isaksson
Domare: Kristian Förde/Fredrik Björset, Andreas Mikkelsen
Publik: 144

211015 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Stabaek-Hammarby 1-6 (1-3)
Mål, Stabaek: Nikolai Jensen Hammarby: Ivan Lebedev 3, David Brodén, Robert Rimgård, självmål
Domare: Pavel Silinski/Kenneth Christiansson, Håkan Birgersson
Publik: 120

211016 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Hammarby-Bollnäs 0-4 (0-2)
Mål: Oskar Westh 2, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer Eriksson, Kristoffer Johansson
Publik: 394

211016 (gruppfinal/semifinal, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Ljusdal-Hammarby 1-5 (0-2)
Mål, Ljusdal: Isak Flodberg Hammarby: Kasper Milerud 2, David Pizzoni Elfving, Pontus Nordenfors, Lucas Dalin
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer Eriksson, Kristoffer Johansson
Publik: 529

211016 (final, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Bollnäs-Hammarby 2-6 (1-2)
Mål, Bollnäs: Tim Stjernström, Saku Hämäläinen Hammarby: Ivan Lebedev, Alfred Rustas, Niklas Gifting, Alex Adeheimer, David Jansson, Felix Nyman
Domare: Pavel Silinski/Jonas Lindberg, Håkan Birgersson
Publik: 570

211021 (Recoverhallen) Sirius-Hammarby 2-2 (0-1)
Mål, Sirius: Ted Bergström, Albin Thomsen Hammarby: Axel Jansson, Pontus Nordenfors
Domare: Jonas Kandell/Patrik Berglund, Victor Grahn
Publik: 45


Spelartruppen

Målvakter:
30. Filip Mörkdal, 23 år
26. Matteo Tuveson, 19 år
21. Simon Westin, 18 år
Försvarare:
16. Felix Nyman, 29 år
63. Tom Nyström, 24 år
11. David Pizzoni, 36 år
55. Robert Rimgård, 32 år (tillbaka från paus)
23. Olle Öijer, 22 år (IFK Rättvik)
Mittfältare:
29. Alex Adeheimer, 25 år (Örebro SK)
20. David Brodén, 29 år (Sandvikens AIK)
75. Lucas Dalin, 20 år
28. Niklas Gifting, 23 år (Västerås SK)
31. Axel Jansson, 26 år
39. Ivan Lebedev, 35 år
7. Kasper Milerud, 26 år
17. Robin Sundin, 38 år
Anfallare:
9. David Jansson, 24 år
51. Pontus Nordenfors, 22 år (Hammarby/Tellus)
91. Alfred Rustas, 19 år (IFK Rättvik)
Övriga:
29. Lukas Ahlqvist, 19 år
55. Daniel Andersson, 19 år
20. Alfred Bengtsson, 18 år
29. Sebastian Roswall, 18 år
Tränare:
Jonas Lindqvist (IK Tellus)
Klubbchef:
Carl Malm
Materialförvaltare:
Lasse Englund
Lasse Wetter
Lasse Wikholm
Slipare:
Erik Johansson
Erik Sellin
Lagledare:
Tommy Malm
Fystränare:
Richard Wallin
Massör:
Anders Friberg



Alex Adeheimer.

David Brodén.

Lucas Dalin.

Niklas Gifting.

Axel Jansson.

David Jansson.

Ivan Lebedev.

Kasper Milerud.

Filip Mörkdal.

Pontus Nordenfors.

Felix Nyman.

Tom Nyström.

David Pizzoni.

Roberg Rimgård.

Alfred Rustas.

Robin Sundin.

Matteo Tuvesson.

Simon Westin.

Olle Öijer.

Lasse Englund.

Anders Friberg.

Erik Johansson.

Jonas Lindqvist.

Carl Malm.

Tommy Malm.

Erik Sellin.

Richard Wallin.

Lasse Wetter.

Lasse Wikholm.




Bandy, damer



11 september: Lagbild från bandyns facebook.

Allsvenskan Södra

211114 (Gubbängen)
Hammarby-Vänersborg 1-10 (0-6)
Mål, Hammarby: Saga Frosth Olsson Vänersborg: Wilda Ejderfalk 3, Anna Egeberg 2, Elin Fahlen 2, Meja Norman, Rut-Lina Berner, Evelina Sköld
Domare: Marcus Letalick/Jonatan Jonsson, Lars Bodin
Publik: 52

211121 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 4-0 (3-0)
Mål: Evelina Sköld 2, Rut-Lina Berner, Anna Egeberg
Domare: Christian Lembke, Hanna Pettersson
Publik: 122

211128 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerstrand AIK/Örebro SK 2-2 (1-0)
Mål, Hammarby: Josefine Nordin, Esther Wirgén VAIK/ÖSK: Lisa Östman 2
Domare: Mathias Karlsson/Frans Berner, Mattias Hedvik
Publik: 64

211212 (Sjöaremossen)
Sunvära-Hammarby 5-1 (4-1)
Mål, Sunvära: Fanny Pettersson 2, Amanda Ramborgh, Agnes Lundgren Hammarby: Hanna Hansson
Domare: Hanna Pettersson, Valther Alm
Publik: 64

211219 (Gubbängen)
Hammarby-Villa 1-5 (1-2)
Mål, Hammarby: Jonna Nyman Villa: Freja Lööf 2, Sara Svensson, Moa Lind, Elsa Folkesson
Domare: Bosse Fasth/Signe Lundell, Mattias Hedvik
Publik: 65


Allsvenska cupen

211030
IFK Rättvik-Hammarby 3-0 (2-0)
Mål: Lina Angantyr 2, Hanna Spjut
Domare: Markus Järvenpää/Jonathan Lööf, Håkan Birgersson
Publik: 15

211030
Villa Lidköpings BK U-Hammarby 4-0 (1-0)
Mål: Ebba Stern, Sara Svensson, Moa Lind, Märta Stern
Domare: Mattias Hedvik/Jonathan Lööf, Signe Lundell
Publik: 28

211031
Hammarby-Söråkers IF 2-0 (1-0)
Mål: Josefine Nordin, Hanna Hansson
Domare: Edvin Ludvigsson/Samuel Wakman, Ove Rinnbäck
Publik: 17

211031
Hammarby-Västerstrands AIK/Örebro SK 0-1 (0-1)
Mål: Cajza Stålheim
Domare: Edvin Ludvigsson/Matviy Khotyaintsev, Ove Rinnbäck
Publik: 15


Träningsmatcher

210911
Västerås SK U-Hammarby 6-1 (3-0)
Mål, Hammarby: Saga Frosth Olsson

211003
Uppsala Bois-Hammarby 2-0 (1-0)
Mål: Tuva Alsén 2
Domare: Elisabeth Englund
Publik: 63

211003
Söråkers IF Dam-Hammarby 0-1 (0-1)
Mål: Sofie Zachrisson
Domare: Jonny P Sundberg/Magnus Lindskog
Publik: 32

211009
Uppsala Bois U-Hammarby 3-1 (3-1)
Mål, Uppsala: Ida Palm 2, Vera Ortman Hammarby: Sophia Wikström
Domare: Matviy Khotyaintsev/Vidar Wiklund
Publik: 15

211009
Uppsala Bois-Hammarby 3-1 (1-0)
Mål, Uppsala: Emma Roos 2, Hanna Nygren Hammarby: Sophia Wikström
Domare: Vidar Wiklund
Publik: 31


Spelartruppen

Målvakter:
1 Alva Barvaeus, 15 år
31. Elvira Jonsson Björkholm, 13 år
Försvarare:
18. Hanna Hansson, 24 år
2. Kerstin Hagedorn Novik, 16 år
8. Jonna Nyman, 32 år
17. Ellen Olsson, 20 år
14. Selma Roos
28. Jacqueline Sporre, 16 år
19. Sophia Wikström, 17 år
13. Tyralie Öijwall, 16 år
Mittfältare:
21. Nathalie Andersson
95. Olivia Dahlsten
22. Ida Edenberg, 15 år
15. Inez Edenberg, 17 år
26. Tove Eriksson, 21 år
3. Märta Götselius, 15 år
10. Greta Jonsson, 16 år
37. Saga Frosth Olsson, 18 år
4. Ida Pettersson, 20 år
7. Klara Sörbom, 15 år
25. Sigrid Sörbom, 15 år
24. Esther Wirgén, 21 år
20. Sofie Zachrisson, 29 år
Anfallare:
11. Malin Ekström, 15 år
53. Sofia Forsman, 22 år
84. Johanna Haräng
16. Josefin Nordin, 24 år
96. Sanna Rinnbäck, 17 år
9. Hilma Roos
6. Stella Wallin, 15 år
Tränare:
Mikael Dahlsten
Assisterande tränare:
Jonas Jonsson
Målvaktstränare:
Mats Irstam
Materialförvaltare:
Bosse Bengtsson
Matti Virkki
Lagledare:
Anders Malmquist



Basket, herrar


Basketettan Södra

210925 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna-Hammarby 103-61 (32-16, 23-14, 29-16, 19-15)
Poäng, Eskilstuna: Adam Karahmetovic 17, Einar Brådd 16, Lojong Andarea Ladu 16, Simon Findén 10, Albin Sandeberg 10, Julian Lopez Rodriguez 8, Muorwell Muorwel 7, Aken Muorwel 7, Kevin Lieu 5, Pablo Lopez Rodriguez 4, Oscar Bohman 2, Elisha Ninkingira Hammarby: Marcus Takamagno 19, Aaron Kodu 16, Joel Pörscke 9, Montasser Omer 8, Adam Winther 4, Jordan Samuelsson 2, Alwalid Sabah 2, Ludwig Sjödin
Publik: 48

211003 (Kristiansborgshallen)
Aros Basket-Hammarby 109-71 (25-19, 25-12, 27-24, 33-16)
Poäng, Aros: Oskar Ekh 46, Simon Wahlberg 20, Teymor Johanson 12, Salar Ibragim 6, Sebastian Orrmell 6, Alexander Lundqvist 6, Pierre Hultin 4, Caleb Mack 4, Philip Babic 3, Tonny Dabaugh 2 Hammarby: Michael Saladin 25, Leonard Cooks 21, Adam Winther 11, Aaron Kodu 7, Marcus Takamagno 4, Ludwig Sjödin 2, Montasser Omer
Publik: 100

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Högsbo 101-72 (31-20, 18-17, 32-19, 20-15)
Poäng, Hammarby: Michael Saladin 39, Adam Winther 12, Oskar Rapp 8, Ludwig Sjödin 8, Montasser Omer 8, Marcus Takamgno 7, Leonard Cooks 7, Joel Pörscke 7, Alwalid Sabah 3, Edwin Sunnebo 2 Högsbo: David Sana Lindquist 11, Jesper Hallber 10, Leo Zhu 9, Luka Zuljevic 9, Jakob Fajersson 8, Måns Söderkvist 6, Lucas Antonsson 6, Powell Musoke 6, Herman Kihlman 5, Efraim Kouame-Palm 2
Publik: 166

211015 (Brännkyrkahallen)
Djurgården-Hammarby 100-83 (27-23, 31-25, 22-14, 20-21)
Poäng, Djurgården: Mårten Melinder 21, Brandon Barton 17, Johannes Lindström 17, Fredrik Björnsson Spets 14, Niklas Herring 7, Linus Skeppar 6, Colin Mcinerney 6, Jens Örnehed 5, Carl-Johan Lilljeqvist 3, Simon Busch Höök 2, Axel Clark 2 Hammarby: Michael Saladin 34, Leonard Cooks 21, Marcus Takamagno 12, Oskar Rapp 5, Ludwig Sjödin 2, Joel Pörscke 2, Jordan Samuelsson 2, Edwin Sunnebo 2, Montasser Omer
Publik: 87

211031 (Farstahallen)
Hammarby-Högland 76-100 (21-30, 18-24, 21-19, 16-27)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 26, Michael Saladin 19, Joel Pörscke 18, Michael Saladin 14, Aaron Kodu 6, Marcus Takamgno 5, Jordan Samuelsson 4, Mohamed Madani 2, Oskar Rapp Högland: Hampus Andersson 29, Filip Cantby 21, Morris Ntihabose 16, Anton Politis 11, Felix Larsson 10, Benjamin Lundquist 4, Jacob Ramgren 3, Alvin Bergkvist 3, Rasmus Eriksson 3
Publik: 155

211107 (Farstahallen)
Hammarby-Kalmar Saints 94-90 (25-23, 21-25, 21-30, 27-12)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 23, Michael Saladin 17, Aaron Kodu 17, Oskar Rapp 13, Ludwig Sjödin 9, Marcus Takamgno 6, Adam Winther 4, Jordan Samuelsson 3, Mohamed Madani 2 Kalmar: Jesper Hagberg 18, Goran Ahmad 17, Ludvig Simonsson-Gavlefors 16, Bryan Owuor 15, Johannes Kåberg 12, Jovan Vega 11, Antonius Allko
Publik: 62

211120 (Rosenborgsskolan)
Södertälje-Hammarby 71-96 (16-25, 22-24, 19-28, 14-19)
Poäng, Södertälje: Emil Åkerberg 12, Johan Lindqvist 11, Simon Skott 10, Malte Eriksson 7, Albin Wahlström 7, Oliver Sannicolò 6, Teodor Manfredsson 5, Janne Ala-Tainio 5, Viktor Schillström 4, Felix Masud 4 Hammarby: Leonard Cooks 24, Michael Saladin 15, Ludwig Sjödin 13, Aaron Kodu 12, Joel Pörscke 10, Edwin Sunnebo 5, Alwalid Sabah 5, Jordan Samuelsson 4, Oskar Rapp 4, Adam Winther 2, Mohammed Madani 2
Publik: 1

211205 (Farstahallen)
Hammarby-Aros 81-92 (25-19, 12-23, 28-23, 16-27)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 17, Aaron Kodu 14, Michael Saladin 13, Adam Fontaine 11, Adam Winther 9, Ludwig Sjödin 8, Mohamed Madani 7, Jabril Smith 2 Aros: Simon Wahlberg 23, Oskar Ekh 18, Salar Ibragim 18, Alexander Lundqvist 12, Alexander Videhult 12, Philip Babic 9
Publik: 117

211211 (Fryshuset)
Fryshuset-Hammarby 80-84 (16-21, 18-26, 29-23, 17-14)
Poäng, Fryshuset: Julius Price 40, Victor Johnson Saka 14, Eddie Hedqvist 11, Elliot Mogren 9, Ernesto Celiker 4, Albin Lindgren 4 Hammarby: Leonard Cooks 17, Aaron Kodu 17, Michael Saladin 16, Mohammed Madani 12, Jordan Samuelsson 6, Adam Winther 6, Simon Forsberg 6, Ludwig Sjödin 2, Edwin Sunnebo 2
Publik: 50

211219 (Farstahallen)
Hammarby-Huddinge 76-103 (13-20, 24-26, 25-31, 14-26)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 26, Aaron Kodu 13, Ludwig Sjödin 9, Mohamed Madani 8, Simon Forsberg 6, Jabril Smith 5, Edwin Sunnebo 5, Adam Winther 3, Oskar Rapp 1 Huddinge: Samoro Unger 27, Jamaal Sakariya Ali 16, Mak Bajic 16, Joys Tshibangu 10, Eddie Lihic Sahlberg 9, David Dauda Rcham Leal 9, Patrik Jaunzems 7, Leo Chatziathanasiou 3, Konstantinos Kritikos 2, Glenn Ali 2, Pedro Hök 2
Publik: 130


USM

HU21

Hammarby-KFUM Blackeberg 70-72
Hammarby-Västra Hisingen BK 98-69
Hammarby-Tyresö BBK 111-67

HU19

Hammarby-KFUM Örebro 86-80
Hammarby-Onsala Pirates 54-84
Hammarby-AIK 61-70

HU17

Hammarby-Skuru 103-43
Hammarby-KFUM Örebro 92-79
Alvik Grön-Hammarby 96-61

HU16

Högsbo-Hammarby 120-74 (nivå 1)
Hammarby-Uppsala 84-87

HU15

Hammarby-Malbas 86-84 (nivå 1)
Kungsholmens BK-Hammarby 63-95
Danderyd-Hammarby 63-75
Hammarby-Viby 81-39 (nivå 2)
KFUM Östersund-Hammarby 55-99
Eskilstuna-Hammarby 43-69


Spelartruppen

8. Leonard Cooks, 29 år (Huddinge)
Robertino Duric, 29 år
10. Aaron Kodu, 19 år (BK Luleå)
5. Mohamed Madani, 25 år
4. Montasser Omer, 19 år
11. Joel Pörscke, 30 år (comeback)
16. Oskar Rapp, 21 år (KFUM Huddinge)
9. Alwalid Sabah, 20 år (Hammarby U19)
2. Michael Saladin, 23 år (Our Lady of the Lake University, San Antonio, USA)
6. Jordan Samuelsson, 19 år
15. Ludwig Sjödin, 17 år
3. Edwin Sunnebo, 17 år (Hammarby U19)
1. Marcus Takamgno, 18 år (Fryshuset)
7. Adam Winther, 18 år (Haga Haninge)



Basket, damer


Basketettan Södra

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping 53-87 (14-17, 11-24, 14-25, 14-21)
Poäng, Hammarby: Alex Lindh 12, Fatou Ceesay 11, Alia Atawna 9, Felicia Delläng 9, Melat Abebe 7, Moa Fredriksson 3, Lulia Ghebregiorgis 2 Norrköping: Julia Lenngren 20, Ella Ekström 19, Hanna Klingberg 19, Tuva Eklöf 12, Martina Berg 9, Linnéa Röök 2, Ella Gärdqvist 2, Alva Lindvall 2, Tilda Björk, Emmie Bandh
Publik: 159

211019 (Rosenborg/Täljehallen)
Södertälje-Hammarby 69-52 (18-10, 22-16, 17-8, 12-18)
Poäng, Södertälje: Tina Panic 12, Josefine Enander 12, Emilia Englund 8, Tintin Henningsson 8, Aila Nyman 7, Tilde Månsson 6, Svea Rolander 5, Evelina Izgin 4, Matilda Kumlin 3, Nina Ismat 2, Towe Karlsson 2 Hammarby: Alia Atawna 19, Alexandra Lindh 8, Fatou Ceesay 8, Melat Abebe 5, Felicia Delläng 5, Lulia Ghebregiorgis 5, Moa Fredriksson 2
Publik: 25

211030 (Edbohallen)
Huddinge-Hammarby 71-44 (18-4, 19-12, 17-7, 17-21)
Poäng, Huddinge: Nina Baresso 21, Julia Lundkvist 13, Giorgia Fera 12, Maja Rydberg 10, Gulda Qaso 9, Una Kadiric 3, Anastasiya Karaivanova 2, Blessing Konde Hammarby: Tina Moen 17, Sara Labidi 9, Alia Atawna 4, Casandra Samuelsson 4, Belen Solomon 3, Joanna Bah 3, Alexandra Lindh 2, Denice Stewart 2
Publik: 60

211107 (Farstahallen)
Hammarby-Onsala 85-83 (18-15, 20-25, 26-23, 21-20)
Poäng, Hammarby: Tina Moen 31, Sara Labidi 20, Alex Lindh 11, Felicia Delläng 7, Fatou Ceesay 5, Belen Solomon 3, Lulia Ghebregiorgis 3, Joanna Bah 3, Denice Stewart 2 Onsala: Elin Larsson 27, Nova Rapp 11, Lovisa Ejbyfeldt 10, Ida Nyberg 8, Sofie Lundberg 6, Fredrika Gustavsson 5, Linnéa Valberg 3, Millie Skoglund 2
Publik: 50

211120 (Kinnahallen)
Marbo-Hammarby 74-65 (16-16, 20-14, 14-21, 24-11)
Poäng, Marbo: Ester Sjöstrand 32, Madeleine Broth 13, Nova Fridh 9, Alva Svensson 8, Astrid Lindgren 7, Lilli Goharian 4, Cornelia Keller Hammarby: Tina Moen 26, Fatou Ceesay 18, Alia Atawna 9, Alex Lindh 4, Moa Fredriksson 4, Melat Abebe 2, Joanna Bah 2
Publik: 30

211121 (Kinnahallen)
RIG Mark-Hammarby 99-67 (34-15, 24-26, 25-16, 16-10)
Poäng, RIG Mark: Anja Ekström 16, Frida Wernstedt 14, Kajsa Åhlberg 12, Edith Månsson 11, Wilma Sörensen 9, Elina Olsson 9, Ebba Löfvenborg 8, Alma Larsson 7, Lova Samuelsson 4, Ester Kapetanovic 3, My Andersson 3, Lova Stålgard 3 Hammarby: Tina Moen 17, Fatou Ceesay 15, Alex Lindh 11, Sara Labidi 9, Felicia Delläng 8, Melat Abebe 4, Moa Fredriksson 2, Joanna Bah
Publik: 20

211127 (Sandahallen)
Wetterbygden Sparks-Hammarby 77-45 (12-15, 24-11, 23-7, 18-12)
Poäng, Wetterbygden: Tilda Tengvall 22, Hilma Gross 18, Alice Barle 8, Asta Ceder 7, Antonia Jelica 6, Matilda Tylén 6, Stella Gavrilidou 5, Hanna Soltész 3, Maria Bergström 2 Hammarby: Fatou Ceesay 11, Melat Abebe 8, Lulia Ghebregiorgis 7, Denice Stewart 7, Felicia Delläng 6, Belen Solomon 3, Isabella Habteab 3
Publik: 35

211205 (Farstahallen)
Hammarby-Malbas 52-53 (10-22, 15-12, 16-8, 11-11)
Poäng, Hammarby: Tina Moen 18, Fatou Ceesay 18, Leya Landin 10, Sara Labidi 4, Moa Fredriksson 2 Malbas: Madeleine Olsson 17, Malva Ekelöf 11, Minna Stjerna 8, Johanna Mattsson 6, Josephine Lutterodt 5, Lovisa Ehrnström 2, Tilda Fajersson 2, Ate Mbago 2
Publik: 87

211212 (Sandahallen)
Eos-Hammarby 61-69 (16-21, 20-11, 18-9, 7-28)
Poäng, EOS: Alma Johansson 27, Aina Petterström 15, Klara Wennerholm 13, Klara Bergholtz 3, Andrea Nistor 3 Hammarby: Sara Labidi 22, Leya Landin 16, Felicia Delläng 13, Alex Lindh 8, Melat Abebe 6, Fatou Ceesay 4
Publik: 50

211219 (Farstahallen)
Hammarby-Huddinge 80-69 (19-18, 20-17, 29-17, 12-17)
Poäng, Hammarby: Leya Landin 23, Tina Moen 15, Fatou Ceesay 12, Sara Labidi 11, Moa Fredriksson 9, Felicia Delläng 5, Alex Lindh 4, Casandra Samuelsson Huddinge: Gulda Qaso 18, Nina Baresso 16, Dominyka Gerkyte 12, Simona Dobrovolskyté 10, Giorgia Fera 9, Nour Fathima Hmamal 2, Sara Bayat 2
Publik: 98


USM

DU16

Hammarby-Växjö Ravens 57-53 (nivå 2)
Malbas-Hammarby 53-60


Spelartruppen

8. Melat Abebe, 19 år
3. Alia Atawna, 20 år
19. Joanna Bah, 19 år
15. Fatou Ceesay, 27 år
18. Felicia Delläng, 16 år
16. Moa Fredriksson, 25 år (Visby Ladies)
4. Lulia Ghebregiorgis, 18 år
5. Isabella Habteab, 18 år
10. Sara Labidi, 19 år (AIK)
9. Alexandra Lindh, 35 år (Södertälje Stars)
7. Tina Moen, 35 år
6. Casandra Samuelsson, 22 år (comeback)
1. Belen Solomon Elias, 20 år
14. Denice Stewart, 24 år
Headcoach:
David Leman
Assisterande coach
Gitt Willner



Bordtennis





Hammarby anordnade Bajen Cup Höst i slutet av oktober i Liljeholmshallen. Där deltog 285 spelare från 25 olika föreningar i 17 klasser.
  

Division 2 Östsvenska Norra

211016 Västerås BTK-Hammarby 8-2
211016 Hammarby-IFA Eskilstuna 8-4
211017 Katrineholms BTK-Hammarby 8-2
211017 Hammarby-Spårvägens BTK C2 3-8
211211 Back BTK-Hammarby 8-6
211211 Hammarby-Tullinge TP 7-7
211212 Stratos Enköping BTK B-Hammarby 8-6
211212 Hammarby-Västerås BTK 5-8

Laget

Tobias Balenius
Kent Bertilsson
Hector Byström
Lars J Eriksson
Magnus Jernström
Viktor Kjellander
Daniel Sahlstrand
Michael Svensson


Division 3 Östsvenska Nordöstra

211016 Hammarby B1-Järfälla BTF 7-7
211016 IFK Lidingö-Hammarby B1 0-8
211017 Hammarby B1-Ängby D1 0-8
211017 KFUM Stocksund IA C-Hammarby B1 6-8
211120 Spårvägens BTK D-Hammarby B1 8-3
211120 Hammarby B1-Nortulls SK C 1-8

Laget

Michael Corsini
John Ekström
Måns Hagström
Mattias Lindberg
Lucas Minet
Pär Nilsson



Division 3 Östsvenska Nordvästra

211016 Hammarby B2-Tullinge TP B 3-8
211016 Nyköping Oxelösund-Hammarby B2 8-3
211017 Södertälje BTK B-Hammarby B2 8-4
211017 Hammarby B2-Boo KFUM B 5-8
211120 Ängby SK D2-Hammarby B2 8-2
211120 Hammarby B2-IFK Visby 4-8
211121 Tyresö BTK B-Hammarby B2 8-3
211121 Tullinge TP B-Hammarby B2 8-2

Laget

Christian Andersson
Mikael Andersson
Mika Hasmats
Kristian Korsgård
Jimmy Mané Perez Del Camino
Tommy Meyer
Fredrik Ölund


Division 4 Stockholm Södra

211008 Hammarby B-Boo KFUM C 7-7
211012 Tullinge TP C-Hammarby B 1-8
211031 Spårvägen E1-Hammarby B 7-7
211112 Hammarby B-Ängby SK E2 2-8
211206 IFK Täby B1-Hammarby B 8-3
211210 Hammarby B-Norrtulls SK D 5-8

Laget

Christian Andersson
Craig Gibb
Thomas Guldager
Pontus Kjellander
Viktor Kjellander
Håkan Källving
Jimmy Mané Perez Del Camino
Lucas Minet
Pär Nilsson
Johan Reichard
Fredrik Ölund


Division 5 Stockholm Norra

211005 Rotebro B-Hammarby C1 8-3
211015 Hammarby C1-Ångby F 8-4
211029 Hammarby C1-Bro B 2-8
211114 Spårvägens BTK F1-Hammarby C1 8-3
211126 Hammarby C1-Järfälla BTF C1 7-7
211129 Upplands Väsby BTK-Hammarby C1 6-8
211217 Hammarby C1-IFK Täby BTK C 8-4

Laget

Lo Ah-King
Simon Dahlin
Alexander Engström
Sean Greenaway
Filip Josephson
Axel Stjernqvist
Sixten Weston


Division 5 Stockholm Södra

211008 Spårvägen F2-Hammarby C2 8-4
211015 Hammarby C2-Järfälla C2 8-5
211029 Hammarby C2-Makkabi 8-1
211118 Tullinge TP BTK D-Hammarby C2 8-5
211126 Hammarby C2-Sundbybergs IK C 8-4
211205 Boo KFUM D-Hammarby C2 7-7
211210 Hammarby C2-Tyresö BTK C 7-7

Laget

Mikael Andersson
Mikael Berglund
Richard Gill
Måns Hagström
Mika Hasmats
Anton Hillerström
Peter Mikaelsson
Emanuel Rosenthal


Division 6 Stockholm Södra B

211008 Hammarby D-Sicklasjöns BK 3-8
211015 Spårvägen G2-Hammarby D 8-5
211028 KFUM Stocksund E-Hammarby D 7-7
211112 Hammarby D-IFK Täby D1 4-8
211126 Solna BTK-Hammarby D 0-8

Laget

Staffan Arvidson
Ronny Forsberg
William Hoang
Filip Josephson
Otto Karlsson
Fredrik Kjellander
Pontus Kjellander
Kent Martin
Ming Pan
Henrik Wall
Gunnar Östberg


Division 2 östra, damer

210925 Hammarby-Ängby C3 5-5
210925 Hammarby IK Juno B 3-6
210926 Hammarby-Spårvägen BTK B 4-6
211017 Ängby SK C2-Hammarby 5-5
211017 Ängby SK C1-Hammarby 6-2
211112 Hammarby-Spårvägens BTK B1 1-6
211211 Hammarby-Ängby SK C3 0-6
211212 IK Juno B-Hammarby 6-3

Laget

Anna Berg
Tilda Edberg
Stina Källström


Lag-SM

M40, lag

Svanesunds GIF-Hammarby 3-1 (Omg 1)

M50, lag

Katrineholms BTK 1-Hammarby 0-3 (Omg 2)
Kågeröds BTK 2-Hammarby 3-1 (Omg 3)

M60, lag

SK Frigg-Hammarby 0-3 (Omg 1)
LinnéPartille PK 3-Hammarby 0-3 (Omg 2)
Hammarby-Back BTK 1-3 (kvartsfinal)



Boule






Bowling, herrar


Division 1 Södra Svealand

210911 Hammarby-Team Linköping 14-6 (5-0, 2-3, 4-1, 3-2)
210917 Hammarby-IFK Norrköping 16-4 (3-2, 4-1, 5-0, 4-1)
210925 BK Trol-Hammarby 14-6 (3-2, 3-2, 4-1, 4-1)
210925 Vendelsö BK/Tyresö BK-Hammarby 11-8 (3-2, 1-3, 3-2, 4-1)
211016 Hammarby-Stånga IF 13-7 (4-1, 5-0, 1-4, 3-2)
211024 Hammarby-Fredrikshofs IF BK 5-15 (1-4, 2-3, 1-4, 1-4)
211030 BK Runan-Hammarby 7-13 (1-4, 2-3, 1-4, 3-2)
211120 Stureby SK F1-Hammarby 15-5 (5-0, 2-3, 4-1, 4-1)
211120 BK Amiki-Hammarby 14-6 (3-2, 2-3, 5-0, 4-1)
211127 BK Kaskad F-Hammarby 10-10 (3-2, 1-4, 4-1, 2-3)
211127 IFK Norrköping-Hammarby 15-5 (2-3, 4-1, 4-1, 5-0)
211204 Hammarby-Team Sollentuna 5-15 (2-3, 0-5, 2-3, 1-4)


Laget

Sven Altenfors
Fredrik Andersson
Peter Andersson
Bo Collinge
Björn Ejderling
Katrin Fahlström
Hans Fredén
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Tobias Hallberg
Ralf Hellström
Nicklas Kihlberg
Oscar Kihlberg
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Susanne Olsson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Robert Wikman


Division 2 Södra Svealand

210911 Team Södertälje-Hammarby F1 16-4 (5-0, 3-2, 5-0, 3-2)
210911 Djurgården F1-Hammarby F1 14-6 (4-1, 4-1, 1-4, 5-0)
210919 Hammarby F1-Team Baltzar F 12-8 (4-1, 3-2, 4-1, 1-4)
210925 Hammarby F1-BK Origo 5-15 (1-4, 2-3, 2-3, 0-5)
211016 BK Brio F1-Hammarby F1 15-5 (4-1, 1-4, 5-0, 5-0)
211016 Mini Arccus Club-Hammarby F1 16-4 (4-1, 5-0, 3-2, 4-1)
211023 Hammarby F1-BK Örnen F 10-10 (2-3, 3-2, 1-4, 4-1)
211030 Hammarby F1-Pin Club 6-14 (0-5, 4-1, 2-3, 0-5)
211120 Hammarby F1-BK SF-04 Åtvidaberg 3-17 (1-4, 1-4, 1-4, 0-5)
211127 Hammarby F1-BK Brio F1 8-12 (2-3, 2-3, 3-2, 1-4
211205 Hammarby F1-IK Sleipner 5-15 (2-3, 1-4, 0-5, 2-3)

Laget

Daniel Ahlström
Sven Altenfors
Bo Collinge
Leif Davidsson
Björn Ejderling
Martin Ek
Martin Engberg
Katrin Fahlström
Hans Fredén
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Ralf Hellström
Rolf Jäderdal
Oscar Kihlberg
Hans Lagerqvist
Stefan Liljeqvist
Joel Modin
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Peter Sainio
Jimmy Vikman
Jan Viljanen


Stockholmsligan 2

211017 Täby BwK B-Hammarby C 8-12 (1-4, 3-2, 2-3, 2-3)
211024 Hammarby C-Sundbybergs IK C 14-6 (4-1, 4-1, 3-2, 3-2)
211031 Hammarby C-KK Strike 12-8 (3-2, 3-2, 2-3, 4-1)
211121 Hammarby C-Uppsala BC 90B 12-8 (3-2, 4-1, 1-4, 4-1)
211128 DN-Expressen IF B-Hammarby C 12-7 (5-0, 3-1, 2-3, 2-3)
211205 KK Strike-Hammarby C 16-3 (4-1, 4-0, 4-1, 4-1)
211212 Hammarby C-Fyrishof BK/BC Pegasus B 11-9 (4-1, 1-4, 2-3, 4-1)

Laget

Ewalena Altenfors
Sven Altenfors
Moa Peldan Carlsson
Ella Coogan
Leif Davidsson
Martin Engberg
Emma Franzén
Jonas Gimhag
Jörgen Gimhag
Mikael Gimhag
Vavva Gimhag
Ralf Hellström
Caroline Innergård
Max Innergård
Rolf Jäderdal
Ewa Markus
K-J Mattsson
Karl Nittve
Susanne Olsson
Erik Philipsson
Peter Sainio
Rasmus Torell
Jimmy Vikman
Jan Viljanen



Bowling, damer





Elitserien

210911 B-K Eva Stockholm-Hammarby 13-7 (4-1, 1-4, 5-0, 3-2)
210925 BK Högland-Hammarby 18-2 (5-0, 4-1, 5-0, 4-1)
210926 BK Merci-Hammarby 9-11 (3-2, 4-1, 1-4, 1-4)
211023 Hammarby-Spader Dam 6-13 (2-3, 2-3, 0-5, 2-2)
211023 Hammarby-BK Merci 9-11 (2-3, 4-1, 1-4, 2-3)
211030 Hammarby-BK Merci 10-9 (1-3, 1-4, 3-2, 5-0)
211127 Hammarby-Spader Dam 2-18 (0-5, 1-4, 1-4, 0-5)


Laget

Giggie Bengtsson
Katrin Fahlström
Emma Franzen
Caroline Innergård
Elin Johansson
Frida Johansson
Gunnel Johansson
Ann-Ki Larsson Carlsson
Susanne Olsson
Jennie Sjöberg






Boxning






Fotboll, herrar


Svenska Cupen

220220 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Falkenbergs FF

220226 (Ånge IP)
Ytterhogdals IK-Hammarby

220306 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-BK Häcken





Fotboll, damer


Svenska Cupen

220227 Hammarby-IF Brommapojkarna

220306 Bollstanäs SK-Hammarby

220313 Hammarby-Umeå IK






Friidrott






Futsal, herrar


CHAMPIONS LEAGUE PRELIMINARY ROUND GRUPP D

Hammarby 3 2 0 116-9 6

JB Futsal Gentofte320112-116
FC SMS Viimsi320116-76
Sparta Belfast30035-220

  Hammarbys Tolga Ayranci, Gabriel Diaz och Liridon Makolli togs ut till dubbellandskampen mot Österrike i september. Även Sebastian Holmquist fick representera Sverige vid en turnering i november. Hela kvartetten togs senare ut till Nordic Cup i Karlskrona i december.


Futsalligan

210917 (Åby Arena)
Norrköping-Hammarby 1-4 (1-1)
1-0 17 Daniel Matkovic, 1-1 19 självmål, 1-2 38 Liridon Makolli, 1-3 39 Liridon Makolli, 1-4 39.20 Liridon Makolli
Domare: Haris Curovac, Liridon Hasani, Carlos Kaly
Publik: 150

210926 (Stenungsund Arena)
Libertà FC-Hammarby 1-8 (0-1)
0-1 18.42 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-2 21.15 Liridon Makolli, 0-3 31.20 Peiman Pahlevan Afshari, 0-4 32.18 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-5 33.26 Liridon Makolli, 1-5 34.29 Alban Tahiri, 1-6 35.22 Gabriel Diaz, 1-7 36.21 självmål, 1-8 39.40 Patrick Gaete Ortega
Domare: George Jansizian, Abdelmasih Gergess, Bartek Svaberg
Publik: 39

211002 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Borås 1-1 (1-1)
1-0 13.59 Peiman Pahlevan Afshari, 1-1 16.48 Kasper Blom
Domare: Haris Curovac, Daniel Särén, Mauritz Grendin
Publik: 233

211010 (Thomas Arena)
Stallarholmen-Hammarby 2-1 (1-1)
1-0 8.38 Patrik Mallengren, 1-1 12.20 Liridon Makolli, 2-1 36.21 Sebastian Kantolic Nygårds
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Liridon Hasani
Publik: 245

211017 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 4-3 (2-2)
0-1 2.15 Mads Falck, 1-1 5.18 Alexander Browne, 1-2 16.15 Christoffer Skoog, 2-2 18.28 Jonatan Almendra Cifuentes, 3-2 30.56 Alan Arslan, 4-2 36.44 Pelman Pahlevan Afshari
Domare: Abdelmasih Gergess, Liridon Hasani, Teddy Dahlin
Publik: 235

211022 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AFC Eskilstuna 2-1 (1-1)
0-1 4.37 Nikola Durovic, 1-1 13.40 Özgür Yasar, 2-1 22.47 Gabriel Diaz
Domare: George Jansizian, David Glavonjic, Haris Curovac
Publik: 320

211107 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skoftebyn 2-0 (0-0)
1-0 21.07 Liridon Makolli, 2-0 34.43 Alexander Browne
Domare: Odai Alwani, Carlos Kaly, Teddy Dahlin
Publik: 160

211120 (Agnebergshallen)
Uddevalla-Hammarby 6-4 (4-1)
1-0 2.34 Fredrik Söderqvist, 2-0 7.25 Younes Raisi straff, 3-0 11.12 Granit Berisha, 3-1 17.48 Özgür Yasar, 4-1 19.30 Fredrik Söderqvist straff, 5-1 22.49 Noraldin Azizi, 5-2 27.00 Özgür Yasar, 5-3 31.33 Özgür Yasar, 5-4 36.00 Özgür Yasar, 6-4 38.22 Donat Gashi
Domare: Ademir Avdic, Joseph Matti, Oguz Acikgöz
Publik: 783

211124 (Gamla Idrottshuset)
Örebro SK-Hammarby 5-0 (3-0)
1-0 1.08 Senad Berisha, 2-0 12.17 Sergio Morales González, 3-0 15.58 Leonardo Mieli Zanata, 4-0 33.46 Senad Berisha, 5-0 36.05 Sergio Morales González
Domare: Ademir Avdic, David Glavonjic, Nedim Prguda
Publik: 1 287

211127 (Prioritet Serneke Arena)
Torslanda-Hammarby 4-5 (2-2)
0-1 5.30 självmål, 1-1 7.10 Arvid Olofsson, 2-1 8.50 Edward Holmén, 2-2 17.32 Fredrik Notice, 2-3 25.10 Fredrik Notice, 3-3 25.20 Can Aslaner, 3-4 27.10 Fredrik Notice, 3-5 31.40 Fredrik Notice, 4-5 39.30 Patrik Falk
Domare: Abdelmasih Gergess, Odai Alwani, Stefan Andrade
Publik: 124

211205 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Göteborg 2-8 (1-5)
0-1 3.57 Wahid Jawid, 0-2 6.46 Wahid Jawid, 0-3 9.30 Roberto Dos Santos Goncalves, 1-3 13.02 självmål, 1-4 16.53 Petrit Zhubi, 1-5 19.26 Hampus Furublad, 1-6 23.08 Roberto Dos Santos Goncalves, 1-7 25.10 Jahid Jawid, 1-8 26.23 Wahid Jawid, 2-8 33.08 Sayyed Amin Mossavi
Domare: Haris Curovac, Ademir Avdic, Mauritz Grendin
Publik: 171

211211 (Lundby Strand)
IFK Göteborg-Hammarby 0-5 (0-2)
0-1 10.02 Sebastian Holmquist, 0-2 17.18 Sebastian Holmquist, 0-3 20.00 +0.32 Liridon Makolli, 0-4 20.48 Sebastian Holmquist, 0-5 28.31 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Liridon Hasani
Publik: 313

211226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Norrköping 6-4 (4-2)
1-0 3.38 Arsalan Achtari, 2-0 6.43 Alan Arslan, 2-1 7.14 Johan Roxström, 2-2 8.50 Rafael Kivits da Graca, 3-2 10.33 Fredrik Notice, 4-2 15.58 Sebastian Holmquist, 4-3 25.49 Azad Eliassy, 5-3 31.45 Alan Arslan, 5-4 33.52 Shaalan Bittar, 6-4 39.40 Patrick Gaete Ortega
Domare: Namik Idrizovic, Abdelmasih Gergess, Liridon Hasani
Publik: 220


Champions League

210821 (Preliminary round, Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-FC SMS Viimsi, Estland 3-1 (3-1)
1-0 2.02 Sebastian Holmquist, 2-0 15.04 Peiman Pahlevan, 3-0 15.29 Liridon Makolli, 3-1 18.43 Archil Sebiskveradze
Domare: Michael Christofides, Cypern, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Bogdan Hanceariuc, Rumänien/Grigori Ošomkov, Estland

210822 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-JB Futsal Gentofte, Danmark 5-6 (1-3)
0-1 7.12 Kevin Jørgensen, 0-2 7.57 Lars Bonde, 1-2 13.06 Sebastian Holmquist, 1-3 18.06 Oscar Merling Hansen, 2-3 19.56 Sebastian Holmquist, 3-3 27.50 Özgur Yasar, 3-4 29.45 Mads Falck, 3-5 33.21 Mads Falck, 3-6 35.22 Kevin Jørgensen, 4-6 36.38 Peiman Pahlevan, 5-6 38.38 Gabriel Diaz
Domare: Joern Te Kloeze, Nederländerna, Ruben António Cardoso Santos, Portugal, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland

210824 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Sparta Belfast, Nordirland-Hammarby 2-8 (0-5)
0-1 9.25 Sebastian Holmquist, 0-2 10.43 Gabriel Diaz, 0-3 12.01 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-4 15.07 Alexander Browne, 0-5 25.21 Aleksandar Tomevski, 0-6 28.05 Jonatan Almendra Cifuentes, 1-6 29.42 Jasir Camara, 1-7 35.00 Liridon Makolli, 1-8 35.52 Gabriel Diaz, 2-8 38.34 Darius Roohi
Domare: Bogdan Hanceariuc, Rumänien, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland


211027 (Intermediate Round, Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Record Bielsko-Biala, Polen-Hammarby 7-2 (2-1)
0-1 5.53 Özgür Yasar, 1-1 8.22 Artur Poplawski straff, 2-1 18.11 Pawel Budniak, 3-1 21.11 Michal Kubik, 3-2 23.07 Peiman Pahlevan, 4-2 25.09 Sebastian Leszczak, 5-2 31.32 Michal Kubik, 6-2 32.35 Matheus Ribeiro, 7-2 36.59 Kamil Surmiak
Domare: Jan Kresta, Tjeckien, David Schaerli, Schweiz, Carl Hughes, Wales, Andrea Naudi, Malta

211028 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Luxol St. Andrews, Malta-Hammarby 3-2 (0-1)
0-1 3.04 Ignatius Malki, 1-1 22.24 Jonatan Almendra Ciuentes, 1-2 23.03 Gabriel Diaz, 2-2 29.51 Hebberth Bolt, 3-2 38.19 Jean Costa
Domare: David Schaerli, Schweiz, Grigori Zelentsov, Ryssland, Jan Kresta, Tjeckien, Andrea Naudi, Malta

211030 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Hammarby-Haladas, Ungern 4-6 (1-3)
0-1 16.22 Dávid Vatamaniuc-Bartha, 0-2 17.18 Luiggi Longo, 0-3 17.38 Ádám Vas, 1-3 19.32 Aus Al Maliki, 1-4 20.12 Milán Hajmási, 1-5 21.57 Máté Kovács, 2-5 22.07 självmål (Antal Gerencsér), 2-6 23.53 Antal Gerencsér, 3-6 25.30 Liridon Makolli, 4-6 30.17 Sebastian Holmquist
Domare: David Schaerli, Schweiz, Carl Hughes, Wales, Jan Kresta, Tjeckien, Andrea Naudi, Malta


Träningsmatcher

210806 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-9

210807 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-5


Spelartruppen

Målvakt
Thomas Mendes de Almeida (Hammarby U19)
Benny Lekström
Utespelare
Alexander Browne (Strängnäs)



Futsal, damer



Lagbild.

Ytterligare en lagbild på premiärtruppen.



Division 1

211107 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lindhagen 9-0 (3-0)
1-0 2 Hanna Lundqvist, 2-0 4 Elina Johansson, 3-0 16 Elina Johansson, 4-0 21 Jennifer Egelryd, 5-0 31 Rebecca Lyxell, 6-0 33 Elina Johansson, 7-0 35 Elina Johansson, 8-0 39 Elina Johansson, 9-0 43 Jennifer Egelryd
Domare: Robin Rosén, Jafar Abdelkader
Publik: 150

211114 (Fisksätra Sporthall)
Sickla-Hammarby 0-11 (0-5)
0-1 4 Josefin Nordin, 0-2 14 Elina Johansson, 0-3 15 Hanna Lundqvist, 0-4 16 Sarah Fredriksson, 0-5 17 Elina Johansson, 0-6 21 Elina Johansson, 0-7 26 Jennifer Egelryd, 0-8 29 Alexandra Lindberg, 0-9 35 Hanna Lundqvist, 0-10 37 Rebecca Lyxell, 0-11 40 Rebecca Lyxell
Domare: Catalin Manea, Fikret Göker

211121 (Myrsjö Sporthall)
Älvsjö-Hammarby 0-3 wo

211205 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sätra 7-0 (3-0)
1-0 12 Natalia Fuentes, 2-0 17 Emma Lund, 3-0 17 Amanda Johansson, 4-0 30 Jennifer Egelryd, 5-0 32 Amanda Johansson, 6-0 33 Emma Lund, 7-0 35 Natalia Fuentes
Domare: Nike Sjögerås, Kerim Kilali

211212 (Farstahallen)
Hephata-Hammarby 0-3 wo

211218 (Sätrahallen)
Sätra-Hammarby 0-9 (0-2)
0-1 6 Jennifer Egelryd, 0-2 16 Fia Grönborg, 0-3 25 Emma Lund, 0-4 35 Alexandra Lindberg, 0-5 37 Hanna Lundqvist, 0-6 37 Emma Lund, 0-7 40 Natalia Fuentes, 0-8 42 Hanna Lundqvist, 0-9 43 Alexandra Lindberg
Domare: Peter och Marcus Fridén


Spelartruppen

Målvakt:
1. Zeynep Anar
Utespelare:
15. Jennifer Egelryd
6. Sarah Fredriksson
4. Natalia Fuentes
8. Fia Grönborg
7. Sibel Göker
5. Amanda Johansson
9. Elina Johansson
18. Alexandra Lindberg
25. Emma Lund
14. Hanna Lundqvist
11. Rebecca Lyxell
2. Josefin Nordin
10. Louise Schillgard
Josefina Zandén
Tränare
Benjamin Namini
Assisterande tränare
Thomas Gibson
Målvaktstränare
Jonathan De la Fuente
Lagledare
Umut Gavgacioglu
Naprapat
Sirin Tiftikci
Materialförvaltare
Lars Almström
Sportchef
José Monteiro



Goalball






Handboll, herrar



31 juli: Hammarby spelade sin första träningsmatch i Hjorthagen mot finska Cocks. Bild från handbollens hemsida.
Hammarby gjorde comeback i den högsta serien.
  I Svenska cupen, som inledde säsongen, gick det inget vidare. I sista matchen behövde Hammarby vinna över Vinslöv med sex mål. Men man lyckades bara ta hem en fyramålsseger.
  Hammarbys Robin Sanderhem representerade U19-landslaget vid Scandinavian Open Championship i augusti. Han spelade och gjorde mål i samtliga tre matcher, mot Danmark, Färöarna och Norge. Även i U19-EM i Kroatien bidrog han med många mål. Sverige slutade sjua.
  I september utsågs Gustav Davidsson till månadens bästa spelare.
  I november fick Hammarbys finske högersexa Topias Laine chans i det finska landslaget som besegrade Estland och Storbritannien och spelade oavgjort mot Georgien i ett förkval till VM.
  Även det svenska ligalandslaget, alltså ett landslag för spelare som ännu inte debuterat i A-landslaget, hade representation från Hammarby då Gustav Davidsson spelade två matcher i november.
  Tränaren Kalle Matsson fick i november Bajen Fans pris Årets Bajenvrak 2021.


Handbollsligan

210911 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lugi 33-29 (18-13)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 7, Gustav Davidsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Nicklas Andreasson 2, David Källemyr 2, Edwin Aspenbäck, Robin Sanderhem, Hayder Al-Khafadji Lugi: Isak Persson 11, Fredrik Olsson 6, Hugo Forsberg 5, Casper Käll 2, Steven Plucnar 2, Albin Carlsson, Jakob Söderberg, Axel Andersson
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 550

210917 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna Guif-Hammarby 28-27 (10-13)
Mål, Guif: Fredrik Gustavsson 6, Marcus Ekman 5, Pavle Karacic 5, Carl Gabrielsson 3, Melker Norrman 3, Johan Palm 2, Olle Österhall 2, Daniel Freyr Andresson, Kasper Larsson Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 3, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Simon Lindberg 2, Nicklas Andreasson 2, Edwin Aspenbäck 2, David Källemyr 2
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 665

210924 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Malmö 36-26 (21-13)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 9, Martin Dolk 8, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Johan Nilsson 3 Malmö: Kassem Awad 6, Anton Blickhammar 5, Hampus Jildenbäck 5, Magnus Persson 4, Tim Hilding 2, Adam Tumba 2, Arvid Johansson, Inge Aas Eriksen
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 550

210930 (Partille Arena)
Sävehof-Hammarby 29-25 (17-10)
Mål, Sävehof: Sebastian Karlsson 5, Gzim Salihi 4, Felix Möller 3, Alexander Westby 3, Rune Schrøder 3, Olle Ek 2, Vetle Eck Aga 2, Jonathan Stenbäcken 2, Malte Celander 2, Kelvin Roberts, Marcus Lennernäs, Elias Á Skipagøtu Hammarby: Kevin Johansson-Eggan 4, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 4, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 2, Robin Sanderhem 2, Edwin Aspenbäck 2, Ludvig Lindeberg, Anders Wik-Rydberg, David Källemyr, Topias Laine
Domare: Mikael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 107

211006 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 25-27 (9-17)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6, Martin Dolk 5, Ludvig Lindeberg 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 2, Viktor Ahlstrand, Robin Sanderhem Kristianstad: Albin Selin 9, Anton Hallbäck 4, Markus Olsson 3, Vsja Furlan 3, Ludvig Åström 3, Johan Nilsson 2, Hampus Henningsson, Philip Henningsson, Emil Frend Öfors
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1 850

211009 (Ystad Arena)
IFK Ystad-Hammarby 27-29 (12-16)
Mål, Ystad: Jesper Johansson 6, Jostein Epland 5, Freddy Andersson 4, Filip Långh 4, Marius Ferkingstad 4, Linus Fernebrand 3, Felix Spross Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 7, Viktor Ahlstrand 4, Nicklas Andreasson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Edwin Aspenbäck, David Källemyr
Domare: Emil Blanc, Martin Strand
Publik: 487

211016 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skövde 30-33 (16-16)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 10, Ludvig Lindeberg 6, Kevin Johansson-Eggan 5, Johan Nilsson 3, Nicklas Andreasson 2, Gustav Davidsson 2, Viktor Ahlstrand, David Källemyr Skövde: Viktor Hallén 9, Vjarni Valdimarsson 6, Fredrik Mossestad 5, Matias Helt Jepsen 4, Dan Beck Hansen 2, Daniel Björk 2, Fabian Norsten 2, Adam Samuelsson, Adam Ljungkvist, Erik Sääf
Domare: Andreas Isen, Johan Larsson
Publik: 1 310

211022 (Prioritet Serneke Arena)
Redbergslid-Hammarby 28-29 (12-17)
Mål, RIK: Elliot Stenmalm 8, Tobias Johansson 5, Carl Hamberg 5, Oskar Joelsson 3, William Höghielm 3, Linus Lövgren 2, Isak Älgekrans 2 Hammarby: Martin Dolk 6, Ludvig Lindeberg 5, Viktor Ahlstrand 5 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 4, Robin Sanderhem 3, Nicklas Andreasson, David Källemyr
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 769

211030 (Jönköpings Idrottshus)
Hallby-Hammarby 32-37 (15-20)
Mål, Hallby: Gustaf Wedberg 8, Filip Berentsen 7, Hampus Dahlgren 6, Robin Svensson 4, Oskar Hedvall 3, Jesper Jakobsson 2, Hampus Söderman, Jesper Järlfors Hammarby: Martin Dolk 9, Ludvig Lindeberg 7, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 5, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2
Domare: Mattias Fält, Mikael Holm
Publik: 1 261

211110 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Alingsås 29-32 (14-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Ludvig Lindeberg 5, Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 4, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 3, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, David Källemyr Alingsås: William Andersson Moberg 7, Rasmus Torbjörnsson 6, Mathias Bach Møller 6, Mathias Pedersen 5, Jacob Lundahl 2, Jesper Filén 2, Christoffer Thor 2, Niclas Barud 2
Domare: Michael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 422

211124 (ÖHK-hallen)
Önnered-Hammarby 32-28 (13-12)
Mål, Önnered: Markus Thorbjörn 10, Marcus Norrbrink 7, Kjartan Johansen 5, Viktor Rhodin 4, Andreas Berg 3, David Sandberg 2, Erik Rudvall Hammarby: Martin Dolk 6, Johan Nilsson 6, Ludvig Lindeberg 5, Gustav Davidsson 4, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Anders Wik-Rydberg, Viktor Ahlstrand
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 623

211201 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Aranäs 29-29 (14-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 11, Gustav Davidsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Johan Nilsson 3, Ludvig Lindeberg 3, Kevin Johansson-Eggan, Edwin Aspenbäck Aranäs: Philip Jonsson 5, David Florander 5, Adam Wennerholm 4, Jacob Hellström 3, Melwin Beckman 3, Erik Karelius 3, Tobias Ljungmark 2, Oscar Gentzel 2, Tobias Torbjörnsson, Jesper Gustavsson
Domare: Andrej och Sandro Smailagic
Publik: 1 011

211208 (Ystad Arena)
Ystads IF-Hammarby 27-28 (14-12)
Mål, Ystad: Jakob Nygren 7, Jim Andersson 6, Hampus Andersson 4, Jonathan Svensson 3, Anton Månsson 2, Christoffer A Svensson 2, Johan Dahlin, Kasper Palmar, Julius Lindskog Andersson Hammarby: Ludvig Lindeberg 9, Martin Dolk 7, Edwin Aspenbäck 4, Gustav Davidsson 4, Johan Nilsson 2, Viktor Ahlstrand, David Källemyr
Domare: Niclas Widell, Jonas Åström
Publik: 841

211212 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Ystads IF 32-32 (16-14)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 13, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 3, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan Ystad: Kasper Palmar 8, Hampus Andersson 5, Jim Andersson 5, Anton Månsson 4, Knud Ronau Larsen 3, Philip Stenmalm 2, Jonathan Svensson 2, Julius Lindskog Andersson, Christoffer A Svensson
Domare: Andreas Isén, Hans Lejon
Publik: 1 627

211219 (Kungsbacka Sporthall)
Aranäs-Hammarby 22-25 (9-12)
Mål, Aranäs: David Florander 7, Tobias Torbjörnsson 3, Jacob Hellström 2, Tobias Svantesson 2, Adam Wennerholm 2, Oscar Gentzel 2, Philip Jonsson, Daniel Bergqvist, Carl Rollmar, Daniel Wester Hammarby: Gustav Davidsson 6, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 5, Kevin Johansson-Eggan 3, Martin Dolk 2, Viktor Ahlstrand 2, Johan Nilsson, David Källemyr
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 601

211226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Önnered 30-29 (16-16)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Gustav Davidsson 7, Edwin Aspenbäck 6, Ludvig Lindeberg 5, Martin Dolk 2, Kevin Johansson-Eggan, Nicklas Andreasson, Anders Wik Rydberg Önnered: Andreas Berg 6, Markus Thorbjörn 4, Viktor Rhodin 4, David Sandberg 4, Kjartan Johansen 3, Marcus Norrbrink 3, Erik Rudvall 2, Alexander Palmquist, Joseph Helgesson, Fredrik Teern
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 550

211229 (Estrad Alingsås)
Alingsås-Hammarby 22-25 (9-12)
Mål, Alingsås: Daniel Blomgren 9, Samuel Lindberg 5, Jacob Lundahl 5, Mathias Pedersen 3, Christoffer Thor 3, Pontus Josefsson Säll, Jesper Filén Hammarby: Gustav Davidsson 10, Kevin Johansson-Eggan 4, Viktor Ahlstrand 4, Martin Dolk 3, Johan Nilsson 3, Edwin Aspenbäck 3, David Källemyr 3, Helge Freiman
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 731


Svenska cupen

210815 (Anderstorps Sporthall
Anderstorps SK-Hammarby 24-34 (11-18)
Mål, Anderstorp: Jonathan Wiklund 6, Nils Mellert 5, Charlie Aronsson 3, Alexander Rydh 3, Alexander Wedin 2, Axel Dahlman 2, Erik Westerberg, Johan Jonsson, Anton Moberg Hammarby: Simon Lindberg 7, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Topias Laine 4, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Max Gugolz 2, David Källemyr, Hayder Al-khafadji
Domare: Björn Larsson, Markus Sandberg
Publik: 82

210824 (Kristianstad Arena)
IFK Kristianstad-Hammarby 27-22 (15-17)
Mål, Kristianstad: Albin Selin 7, Emil Fred Öfors 6, Markus Olsson 5, Vsja Furlan 4, Philip Henningsson 2, Anton Hallbäck 2, Teitur Einarsson Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan, Helge Freiman, Edwin Aspenbäck
Domare: Niklas Persson, Mikael Svensson
Publik: 300

210828 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vinslövs HK 29-25 (15-10)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 6, Gustav Davidsson 4, Viktor Ahlstrand 3, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan 2. Topias Laine 2, Nicklas Andreasson, Edwin Aspenbäck Vinslöv: Hugo Svensson 5, Ludwig Rosenberg 4, Sebastian Hansson 3, Alfred Olsson 3, Albin Mesanovic, Wiktor Rundqvist 2, Emil Karlsson 2, Linus Nilsson, Elias Holmström, Emil Schuster
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 403


Träningsmatcher

210731 (Hjorthagshallen)
Hammarby-Cocks, Finland 27-24 (15-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Edwin Aspenbäck 5, Johan Nilsson 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Ludvig Lindeberg 2, Robin Sanderhem 2, Topas Laine, David Källemyr, Helge Freiman

210804
Guif-Hammarby 25-33 (15-16)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6 (1 str), Kevin Johansson-Eggan 5, Simon Lindberg 5, Viktor Ahlstrand 4 (1 str), Johan Nilsson 4, Edwin Aspenbäck 3, David Källemyr 3, Helge Freiman 2, Topias Laine

210806 (Skövde Arena)
IFK Skövde-Hammarby 30-23 (14-11)
Mål, Hammarby: David Källemyr 8, Johan Nilsson 4, Gustav Davidsson 4 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 3, Viktor Ahlstrand 2, Simon Lindberg, Edwin Aspenbäck

210807 (Skövde Arena)
Hammarby-Guif 35-32 (21-14)
Mål, Hammarby: Johan Nilsson 7, David Källemyr 6, Helge Freiman 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Gustav Davidsson 4 (2 str), Viktor Ahlstrand 3, Edwin Aspenbäck 2, Simon Lindberg, Nicklas Andreasson, Hayder Al-khafadji

210811 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skånela 26-20 (12-11)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9 (4 str), Helge Freiman 5, Simon Lindberg 4, Kevin Johansson-Eggan 2, David Källemyr 2, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, Edwin Aspenbäck, Topias Laine


USM

Pojkar 14

211016-17 (steg 1)
IFK Nyköping-Hammarby 9-34
Hammarby-RP IF Linköping 33-15
Årsta AIK-Hammarby 16-39
211023-24 (steg 2)
Hammarby-IFK Nyköping 34-9
Hammarby-RP IF Linköping 33-15

Pojkar 16

211002-03 (steg 1)
Hammarby-Årsta AIK 32-23
IK Bolton-Hammarby 23-31
HK eRPing 2-Hammarby 22-36
220129-30 (steg 3)
Hammarby-Lugi HF
Hammarby-IFK Bankeryd
Hammarby-IFK Tumba

Pojkar 18

210925-26 (steg 1)
Hammarby-IK Sävehof 21-24
Lidingö SK-Hammarby 25-35


Spelartruppen

Målvakter:
18. Hayder Al-khafadji, 24 år (HIF Karlskrona)
1. Linus Bergh, 21 år
16. Alexander Holmberg, 26 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 24 år (HIF Karlskrona)
9. Nicklas Andreasson, 28 år
77. Edwin Aspebäck, 22 år (lån, Elverum, Norge)
25. Gustav Davidsson, 22 år
11. Martin Dolk, 31 år
10. Helge Freiman, 29 år (Alingsås)
13. Max Gugolz, 21 år
3. Kevin Johansson-Eggan, 27 år
66. David Källemyr, 20 år (Rimbo)
8. Topias Laine, 25 år
5. Simon Lindberg, 18 år (Cliff)
17. Ludvig Lindeberg, 22 år
15. Johan Nilsson, 29 år
21. Anders Wik Rydberg, 30 år
30. Robin Sanderhem, 19 år
6. Felix Wallberg, 19 år (Cliff)
Tränare:
Patrik Fahlgren
Assisterande tränare:
Robin Doverhagen
Målvaktstränare:
Martin Norrbom
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Materialförvaltare:
Lasse Bjerén
Sportchef:
Kalle Matsson



Handboll, damer


Division 3 Östsvenska Södra

211003 (Telefonplanshallen)
Hammarby-Norrtulls SK 24-13 (11-7)
Mål, Hammarby: Alva Alm-Pettersson 8, Linn Gerdtham 5, Stephanie Johansson 3, Elisa Freedman 3, Nellie Lind 2, Nellie Tillå, Ellie Kågefors, Ida Lindblom Norrtull: Hedda Kinder 4, Linnea Sjöbrink 4, Johanna Frisk 2, Dajana Halilovic Chopra 2, Linda Hellenborg
Domare: Tord Sarland, Ulf Sundberg
Publik: 36

211010 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sportsgear 27-24 (13-11)
Mål, Hammarby: Stephanie Johansson 11, Irma Åkesson 6, Alva Alm-Pettersson 5, Linda Gerdtham 2, Nellie Lind, Ida Lindblom, Filippa Ovendal Sportsgear: Sara Söderman 8, Jessica Larholm 6, Matilda Agné 4, Frida Eriksson 2, Louise Melander 2, Ebba Vestlund 2
Domare: Bo Christoffersson, Roger Göransson
Publik: 50

211016 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Årstaiterna 38-28 (18-12)
Mål, Hammarby: Stephanie Johansson 11, Irma Åkesson 8, Filippa Ovendal 6, Ida Lindblom 3, Lovisa Herber 3, Alva Alm-Pettersson 3, Nellie Tillå 2, Nellie Lind, Karin Steggo Forsse Årstaiterna: Jelina Strand 13, Wilma Henriksson 5, Vendela Luxenburg 4, Josefine Grandin 3, Sara Samuelsson 3
Domare: Ulf Bourelius, Ulf Gustavsson
Publik: 80

211023 (Södervärnshallen)
Visby Gute-Hammarby 7-36 (3-19)
Mål, Visby: Iryna Shevchuk 3, Emelie Andersson, Olivia Hedenstein, Fidelia Karneus, Klara Lindberg Hammarby: Alva Alm-Pettersson 6, Irma Åkesson 5, Nellie Lind 4, Linn Gerdtham 4, Stephanie Johansson 4, Filippa Ovendal 4, Elisa Freedman 4, Isa Lindblom 3, Nellie Tillå, Lovisa Herber
Domare: Jonas Jensen, Peder Andersson
Publik: 75

211031 (Torvalla Träningshall)
Haninge-Hammarby 14-25 (9-13)
Mål, Haninge: Emma Sandqvist 3, Freja Norberg 2, Ann-Sofie Lövgren 2, Lovisa Kantén 2, Hanna Johansson 2, Kajsa Pettersson, Feliciea Norberg, Vendela Seemann Hammarby: Stephanie Johansson 10, Alva Alm-Pettersson 7, Linn Gerdtham 4, Ellie Kågefors 2, Karin Steggo Forsse, Filippa Ovendal
Domare: Roger Göransson, Bo Christoffersson
Publik: 42

211121 (Skärholmshallen)
Hammarby-Tumba 32-25 (16-14)
Mål, Hammarby: Alva Alm-Pettersson 11, Stephanie Johansson 6, Nellie Lind 5, Filippa Ovendal 3, Linn Gerdtham 2, Irma Åkesson 2, Ida Lindblom 2, Ellie Kågefors Tumba: Emelie Hildeby 7, My Aggefors 6, Lisa Ahlén 4, Emma Ståhl 4, Sara Stengård Nordgren 2, Sarah Linderoth, Rebecka Utterström
Domare: Louis Lesage, Reza Hajializad
Publik: 46

211128 (Kämpetorpshallen)
Sannadal-Hammarby 21-28 (11-12)
Mål, Sannadal: Linnea Ek 5, Nathalie Hanze 4, Elin Norqvist 3, Hedvig Henriksson 3, Sara Demiray 2, Frida Nilsson 2, Caroline Fredholm 2 Hammarby: Stephanie Johansson 7, Irma Åkesson 6, Linn Gerdtham 5, Filippa Ovendal 5, Alva Alm-Pettersson 4, Lovisa Herber
Domare: Leif Tano, Roine Bergell
Publik: 40

211204 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skogås 33-32 (11-15)
Mål, Hammarby: Irma Åkesson 9, Alva Alm-Pettersson 6, Stephanie Johansson 6, Linn Gerdtham 5, Filippa Ovendal 4, Nellie Lind, Nellie Tillå, Lovisa Herber Skogås: Tove Berglund 7, Kelly Säther 7, Frida Jonsson 5, Ronja Hamlin 5, Julia Andström 5, Julia Bergström 2, Emma Hamberg
Domare: Bo Christoffersson, Bengt Engberg
Publik: 45

211212 (Östra Gymnasiet)
Kvarnberga-Hammarby 29-31 (13-15)
Mål, Kvarnberga: Alexandra Hjelström 9, Sol Karlsson 4, Ethel Blennow 4, Alice Falk 4, Martina Gustavsson 4, Olivia Strömberg 3, Cassandra Värja Hammarby: Alva Alm-Pettersson 8, Linn Gerdtham 7, Stephanie Johansson 5, Irma Åkesson 4, Lovisa Herber 4, Filippa Ovendal 2, Nellie Lind
Domare: Reza Hajializad, Roine Bergell
Publik: 45


Träningsmatcher

210816 Hammarby-Sollentuna HK 2 (Eriksdalshallen)
210827 Täby HBK-Hammarby 21-26 (Tibblehallen)
210912 Tyresö Handboll-Hammarby (Tyresöhallen)
210913 Hammarby-Skogås HK (Eriksdalshallen)


USM

Flickor 14

211009-10 (steg 1)
Skånela IF-Hammarby 20-11
Årsta AIK 2-Hammarby 14-27
Hammarby-Sikeå SK 12-5
2111 (steg 2)
Hammarby-GT Söder 20-21
Hammarby-RP IF 16-17
Hammarby 2-HK Silwing-Troja 23-18
Hammarby 2-Skånela IF 14-25
Hammarby 2-GT Söder HK 24-13
Hammarby 2-Sundsvall HK 24-8

Flickor 16

211023-24 (steg1)
IFK Strängnäs-Hammarby
Hammarby-IF Hallby 2
Hammarby-Sannadals IK
Vallentuna HK-Hammarby
211023-24 (steg 2)
IFK Strängnäs-Hammarby 14-31
Hammarby-IF Hallby HK 2 25-19
Hammarby-Sannadals SK 32-19
Vallentuna HK-Hammarby 13-34

Flickor 18

210925-26 (steg 1)
Hammarby-Enköpings HF 23-14
Hammarby-Ramunder HK 26-19
Hammarby-Sollentuna HK 24-12


Spelartruppen

Målvakter:
35. Lina Håkansson, 23 år
12. Alva Wretman, 19 år
Utespelare:
10. Alva Alm-Pettersson, 19 år
2. Elisa Freedman, 18 år
4. Linn Gerdtham, 21 år
34. Lovisa Herber, 18 år
35. Lina Håkansson, 23 år
15. Stephanie Johansson, 19 år
20. Ellie Kågefors, 19 år
2. Nellie Lind, 17 år
22. Ida Lindblom, 18 år
31. Filippa Ovendal, 17 år
27. Karin Steggo Forsse, 17 år
14. Nellie Tillå, 17 år
Lagledare:
Inger Häggqvist



Innebandy, herrar


Divsion 1 Östra Svealand

210917 (Rosendalsskolans Norra Sporthall)
Vallentuna-Hammarby 2-6 (1-0, 0-3, 1-3)
Mål, Vallentuna: Albin Samuelsson, David Holmberg Hammarby: Calle Härstedt 2, Viktor Rodén 2, Carl Brorsson, Markus Khan
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg
Publik: 79

210926 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Björklinge 3-6 (0-2, 2-2, 1-2)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén, Oscar Hallström, Carl Brorsson Björklinge: Nils Göthberg 2, Charlie Eklund 2, Johan Strandberg Andersson, Alexander Spinord
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 60

211002 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Järfälla 7-6 (3-2, 3-1, 1-3)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 3, Carl Brorsson 2, Lukas Örtengren, Andreas Åslund Järfälla: Nicklas Hedengran 3, Mikael Leijon 2, Adam Christiansson
Domare: Pierre Borghoff, Shari Tingman
Publik: 85

211009 (IFU Arena E)
Uppsala Teknologer-Hammarby 9-3 (2-0, 3-2, 4-1)
Mål, UT: Joakim Alvinder 2, Albin Sand 2, Jakom Drews 2, Erik Oscarsson, Isak Brånstrand, Gabirel Oredsson Hammarby: Viktor Rodén 2, Lukas Örtengren
Domare: Robert Jäderlund, Jacob Leijon
Publik: 70

211023 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Rotebro IS 5-3 (1-1, 2-2, 2-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 2, Mattias Khan, Filip Hagman, Carl Brorsson Rotebro: Simon Sandman, Anton Ponnert, Lukas Granath
Domare: Tobias Berger, Leif Borglund
Publik: 89

211103 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Värmdö 2-3 (2-2, 0-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén, Mattias Khan Värmdö: Kim Johansson, Mickael Hessedahl, Jimmy Risberg
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 122

211106 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Älvsjö 8-7 ef (0-2, 3-2, 4-3, 1-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 3, Lukas Örtengren, Markus Khan, Pontus Fors, Filip Hagman, Marcus Attebrant Älvsjö: Victor Ferraresi 3, Jonas Agnepil 2, Niclas Pilati, Leo Karlström
Domare: Aldin Imamovic, Andreas Morelius
Publik: 85

211113 (Farstahallen)
Farsta-Hammarby 5-4 (4-2, 0-1, 1-1)
Mål, Farsta: Christoffer Myr-Holmqvist 2, Linus Rydberg, Daniel Fritz, Hannes Linnes Hammarby: Viktor Rodén 2, Markus Johansson, Mattias Khan
Domare: Sebastian Öhman, Johan Larsson
Publik: 101

211120 (Botkyrkahallen)
Balrog Botkyrka-Hammarby 5-3 (1-2, 3-1, 1-0)
Mål, Balrog: Joromi Ringtjärn, Philip Haglund, Elias Lunnestad, William Broberg, Fredrik Holm Hammarby: Gustav Arbell, Victor Törngren, Andreas Åslund
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 84

211127 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Tyresö Trollbäcken 4-5 (1-2, 2-2, 1-1)
Mål, Hammarby: Mattias Khan 2, Alexander Fastberg, Viktor Rodén Tyresö: Robin Wiregård, Linus Wahlström, Oliver Forsberg, Oscar Karlsson, Fredrik Odelius
Domare: Jesper Liedberg, Edo Sabanovic
Publik: 89

211218 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Vallentuna 8-6 (4-2, 3-3, 1-1)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 2, Markus Khan 2, Gustav Arbell, Lukas Örtengren, Mattias Khan, Filip Hagman Tyresö: Robin Wiregård, Linus Wahlström, Oliver Forsberg, Oscar Karlsson, Fredrik Odelius
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 65


DM

210904-05 (gruppspel)
Hammarby B-Hammarbyhöjden IBK (div 3) (5-8)
Hammarby B-Farsta IBK (div 5) 7-6
Hammarby B-Bergfoten IBK (div 4) 3-5

210911-12 (gruppspel)
Sköndals IK-Hammarby 2-6
Hammarby-Jakobsbergs IBF 2-1
Hammarby-Huddinge IBS 3-4

211201 Hammarby-Bele Barkarby IF 2-9 (2-1, 0-3, 0-5) (8-delsfinal)


USM/P16

Hammarby-Järfälla IBK 3-2
Hammarby-Väsby AIK 2-2

JDM/P16

Farsta IBK-Hammarby 1-5
Hammarby-Järfälla IBK 1-3
Hammarby-Djugården 7-2
211219 Åkersberga IBF-Hammarby 1-4 (8-delsfinal)


Spelartruppen

Målvakter:
71. Christian Eddeborn
32. Albin Hillbom
69. John Koski
1. Jesper Telin
Backar:
26. Jacob Cedervall
68. Alexander Fastberg
20. Pontus Fors
80. Marcus Holst
22. Markus Johansson
7. Andreas Åslund
8. Lukas Örtengren
Forwards:
10. Gustav Arbell
95. Carl Brorsson
11. Oscar Hallström
17. Calle Härstedt
70. Markus Khan
9. Viktor Rodén
Centrar:
6. Albin Abbate (Vendelsö IK)
19. Marcus Attebrant
98. Filip Hagman
16. Daniel Thelander
Tränare:
Dan Berg
Ass tränare:
John Karlsson
Sjukvårdare:
Sofia Brorsson






Innebandy, damer


Hammarbys Saga Emtell och Ida Torbjörner fick vara med i ett U19-läger på Bosön i juni. Emtell togs sedan ut till fyrnationsturneringen Euro Floorball Tour i Tammerfors i oktober.


Allsvenskan Östra

210918 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Åkersberga 0-10 (0-2, 0-4, 0-4)
Mål: Hanna Nordstrand 3, Frida Nilsson 3, Sanna Ulvhag 2, Emelie Eriksson, Isabel Balzano
Domare: Leif Borglund, Robert Jäderlund
Publik: 66

210925 (Ifu Arena)
Storvreta-Hammarby 9-0 (1-0, 4-0, 4-0)
Mål: Viktoria Hübinette 2, Amanda Skyltbäck, Matilda Andersson, Selma Frykholm, Emma Berg, Anna Skyltbäck, Ella Johansson, Frida Bäfve
Domare: Alexander Sommensjö, Edwin Simonian
Publik: 119

211009 (Olandshallen)
Alunda-Hammarby 5-4 ef (2-0, 1-2, 1-2, 1-0)
Mål, Alunda: Elvira Danielsson, Jasmine Van der Veen, Frida Wennberg, Matilda Wallin, Ebba Olsson Hammarby: Tyra Müller-Nord, Ida Torbjörner, Smilla Parkler, Tuva Henriksson
Domare: Handrin Thunqvist, Christoffer Wallenborg
Publik: 106

211023 (IFU Arena E)
Sirius-Hammarby 8-3 (1-0, 2-1, 5-2)
Mål, Sirius: Alma Hållner 2, Telma Carlsson, Isa Lunneborg, Klara Strömbeck, Ebba Johansson, Tilde Klermyr, Josefin Emilsson Hammarby: Ida Ulltin, Felicia Nilsson, Filippa Ekman
Domare: Anders Westerberg, Alexander Sommensjö
Publik: 72

211030 (Sjöstadshallen)
Hammarby-KAIS Mora 4-4 (0-1, 3-2, 1-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Ida Torbjörner 2, Lisa Dahl, Tuva Henriksson Mora: Elvira Collin, Hannah Kempendahl, Alice Winges, Maja Schneider
Domare: Johnny Lindberg, Robert Forslind Lovrencic
Publik: 95

211107 (Västergård Arena)
Telge-Hammarby 9-2 (3-0, 4-1, 2-1)
Mål, Telge: Therese Gustafsson 4, Caroline Rosenberg 2, Helena Lundqvist, Wera Nygren, Fanny Sundgren Hammarby: Felicia Nilsson, Hanna Adamsson-Loreby
Domare: Pierre Borghoff, Edwin Simonian
Publik: 92

211110 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Huddinge 4-3 (0-0, 0-1, 4-2)
Mål, Hammarby: Therése Perswalld 2, Saga Emtell, Lisa Dahl Huddinge: Jessica Holmqvist, Cecilia Asplund, Olivia Tellström Jovicic
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 186

211114 (Tyresöhallen)
Tyresö Trollbäcken-Hammarby 7-2 (4-0, 0-1, 3-1)
Mål, Tyresö: Linnea Lindgren 2, Lisa Holmer, Julia Lundgren, Alva Palmedal, Ebba Svanholm, Felicia Envall Hammarby: Therése Perwalld 2
Domare: Marcus Svedinger, Richard Öhneskog
Publik: 105

211128 (Maserhallen)
Borlänge-Hammarby 6-5 (1-1, 2-1, 3-3)
Mål, Borlänge: Hilma Forsberg 2, Ingela Hansson, Lovisa Bjurell, Malin Birath, Linn Eliasson Hammarby: Felicia Nilsson 2, Saga Emtell, Tyra Müller-Nord, Ida Ulltin
Domare: Jonas Nordqvist, Anders Ståhlberg
Publik: 80

211212 (Västertorpshallen)
Älvsjö-Hammarby 7-3 (2-0, 4-0, 1-3)
Mål, Älvsjö: Frida Nyquist 2, Johanna Hall 2, Alexandra Rodriguez Lundin, Emilia Oldenburg, Josefine Oldenburg Landin Hammarby: Felicia Nilsson, Amanda Torbjörner, Elsa Janholt
Domare: Marcus Svedinger, Richard Öhneskog
Publik: 65

211218 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Bele Barkarby 3-6 (1-2, 0-0, 2-4)
Mål, Hammarby: Ryra Müller-Nord, Ida Torbjörner, Ida Ulltin Bele Barkarby: Alexandra Svensson Wallin, Felicia Blomqvist, Jennifer Hallander, Anna Jansson, Johanna Turesson, Juliet Waldenfjord
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 77


DM

Hammarby B-Älvsjö AIK IBF B 1-4
Hammarby B-Älta IF 2-2
AIK-Hammarby B 7-1

211201 Täby FC-Hammarby A 4-3 ef (1-1, 1-1, 1-1, 1-0) (8-delsfinal)


Junior-DM/DJ19

210904-05 (gruppspel)
Hammarby-Åkersberga IBK 1-6
Hammarby-Järfälla IBK 1-1
Hammarby-Tyresö Trollbäcken IBK 8-1

211125 Järfälla IBK-Hammarby 0-7 (8-delsfinal)


Spelartruppen

Målvakter:
90. Klara Norberg
1. Filippa Svenningsson
Backar:
94. Jenniefer Cedervall
5. Annabel Jonsson
94. Andrea Kratz
18. Tyra Müller-Nord
20. Felicia Nilsson
21. Smilla Parkler
19. Ida Torbjörner
Forwards:
32. Hanna Adamsson-Loreby
14. Lisa Dahl
12. Filippa Ekman
16. Ronja Ericsson-Åström
17. Tuva Henriksson
13. Elsa Janholt
7. Amanda Torbjörner
Centrar:
22. Terése Perswalld
29. Ida Ulltin
Ass tränare:
Björn Bekkhus
Lagledare:
Anders Blomgren
Sportchef: Dennis Elgholm Grönroos
Materialförvaltare:
Svante Nilsson



Ishockey, herrar


Inför säsongen tackades ordförande Hasse Malm av. Han fortsatte i styrelsen medan Knut ”Knutte” Engqvist blev ny ordförande.
  Under året byggde Hammarby Hockey upp en organisation som satsade på framtiden. Ett SM-guld inom tio år var målet.
  En av åtgärderna var att knyta till sig den tidigare hammarbytränaren Tommy Boustedt som Senior Advisor.


Hockeytvåan Östra B

210928 (SDC-hallen)
Hammarby-Haninge 5-6 es (2-1, 2-2, 1-2, 0-0, 0-1)
Mål, Hammarby: Måns Seppänen Hallén 2, Philip Fridh, William Ehn, Viktors Jasunov Haninge: Tim Werner 2, Viktor Härstam, Hugo Stjernfeldt, David Engberg, Markus Lindholm
Utv, Hammarby: Robin Kokkonen 5+20, Elliot Vall-Hallin 5+20, Jonathan Queckfeldt 5+20, Doglas Dahling-Barger, Melvin Lidberg, Måns Hallén Seppänen, Viktors Jasunovs Haninge: Andreas Kroon 2+5+20, Victor Dahl, Jonathan Fagerlund
Skott: 37-33 (7-13, 10-9, 13-7, 7-3, 0-1)
Domare: Dennis Lennhammar/William Lindfors, Anton Östberg
Publik: 208

211001 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby7 1-3 (0-0, 1-1, 0-2)
Mål, Nacka: Hugo Fritzell Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Doglas Dahling-Barger, Morgan Melker
Utv, Nacka: Filip Lekbrant 5+20, Casper Söderling 20, Alexander Sågström, Leo Martiniussen Hammarby: William Ehn, Melvin Lidberg, Philip Fridh, Doglas Dahling-Barger, Sammy Andersson
Skott: 42-31 (15-8, 13-10, 14-13)
Domare: Kristian Wigfeldt/Douglas Dellgren, Anil Zubovic
Publik: okänt

211005 (SDC-hallen)
Hammarby-Järna 5-4 ot (1-2, 2-1, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson 2, Linus Lindahl, Jonathan Queckfeldt, William Ehn Järna: Ludvig Wickman, Dorian Donath-Sanchez, Niklas Gold, Joakim Persson
Utv, Hammarby: Doglas Dahling-Barger 2x2, lagstraff, Linus Lindahl, Morgan Melker Järna: Joakim Persson, Filip Carlsson, Samuel Pätsi, Adam Gottlind
Skott: 38-15 (13-5, 13-5, 10-5, 2-0)
Domare: Carl Von Sivers/Anton Östberg, Douglas Dellgren
Publik: 103

211008 (Ishuset)
Tumba-Hammarby 2-4 (0-1, 0-2, 2-1)
Mål, Tumba: Albin Lundquist, Nils Vikner Hammarby: Doglas Dahling-Barger 2, William Ehn, Viktors Jasunovs
Utv, Tumba: okänd 20, Philip Sahlin 3x2, Albin Steiner 2x2, Erik Stenros 2x2, Emil Tikka 2x2, Johan Lindgren, lagstraff Hammarby: Ricky Bredberg 2x2+10, Doglas Dahling-Barger 4x2, Adam Holmqvist Lindarv, Melvin Lidberg, Philip Fridh, Robin Kokkonen
Skott: 29-27 (4-11, 6-11, 19-5)
Domare: John Norling/Andrée Riutta, Melker Örneblad
Publik: 115

211010 (SDC-hallen)
Hammarby-Sudret 7-3 (1-0, 5-1, 1-2)
Mål, Hammarby: Måns Hallén-Seppänen 2, Viktors Jasunovs, Melker Morgan, Philip Fridh, Melvin Lidberg, William Ehn Sudret: Tom Lindby, Oskar Weström, Viktor Greveback
Utv, Hammarby: Melvin Lidberg, Linus Lindahl, Ricky Bredberg, Philip Fridh, Morgan Melker Sudret: Danil Piatin 10, Jesper Van Den Bosch, Adam Lingström, lagstraff, Lucas Hederstedt, Oskar Af Bjur, William Tönseth, Oskar Weström, Viktor Greveback, Oskar Thorén
Skott: 36-31 (9-11, 11-10, 16-10)
Domare: Tim Koglin/Vicktor Kihlberg, Joel Norum
Publik: 40

211012 (Folkets Hall)
Nynäshamn-Hammarby 2-6 (2-1, 0-2, 0-3)
Mål, Nynäashamn: Marcus Ohlsson-Örnelius, Jesper Voss Hammarby: Måns Hallén Seppänen 4, Sammy Andersson, Ricky Bredberg
Utv, Nynäshamn: Alex Bergkrantz, Christian Wallier, Aron Lundgren, Lorian Bezuk, Alexander Byhlin Hammarby: Philip Fridh
Skott: 28-45 (8-12, 10-18, 10-15)
Domare: Carl Von Sivers/Jonathan Holmström, Douglas Dellgren
Publik: 177

211015 (SDC-hallen)
Hammarby-Trångsund 5-4 ot (2-0, 1-3, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 2, Måns Hallén Seppämen, Robin Kokkonen, Sammy Andersson Trångsund: Emil Tyssling Engström 2, Gustav Steen, Axel Steen
Utv, Hammarby: Sammy Andersson 4, Doglas Dahling-Barger 4, Philip Fridh Trångsund: Charlie Jansson 14, Philip Baczek, Rasmus Sahlström, Johan Uhlin, Melker Ferdfelt, Tim Tormund, Gustav Steen
Skott: 34-21 (10-5, 8-10, 13-6, 3-0)
Domare: Kristian Wigfeldt/Stefan Andersson, Teddie Bander
Publik: 82

211019 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 4-3 (0-2, 2-0, 2-1)
Mål, Åker: Viktor Madell 2, Leo Karlsson, Eric Lövstrand Hammarby: William Ehn, Robin Kokkonen, Ricky Bredberg
Utv, Åker: Wincent Blomdahl 4, Charlie Elgén 4, Leo Karlsson, Christopher-Robin Ericson Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 6, Jonathan Queckfeldt 4, Melvin Lidberg, Sammy Andersson
Skott: 32-35 (10-16, 13-12, 9-7)
Domare: Max Hultin/Emil Enhörning, Erik Johnsson
Publik: 202

211026 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 1-6 (1-2, 0-1, 0-3)
Mål, Haninge: Tim Werner Hammarby: Viktors Jasunovs 3, Sammy Andersson 2, William Ehn
Utv, Haninge: Andreas Kroon 27, Albin Grimborg, Lucas Gylfe Hammarby: William Ehn, Morgan Melker, Doglas Dahling-Barger, Samuel Hellberg, Philip Fridh
Skott: 25-20 (7-7, 12-4, 6-9)
Domare: Carl Von Sivers/Jonathan Holmström, Anton Östberg
Publik: 169

211029 (SDC-hallen)
Hammarby-Nacka 0-7 (0-1, 0-2, 0-4)
Mål: Leo Martinniussen 2, Hilb Tkach, Gustav Aderskog, Daniel Thomasson, Filip Lekbrant, Erik Söderlund
Utv, Hammarby: Jonas Löfgren, Sammy Andersson, Jonathan Queckfeldt, William Ehn, Robin Lindström Nacka: Daniel Enbacka 6, Victor Erixon, Adam Svensson, Hugo Martiniussen
Skott: 18-26 (4-8, 8-6, 6-12)
Domare: Joakim Flink/Anton Östberg, Karl Bolinder
Publik: 93

211102 (Järna Ishall)
Järna-Hammarby 4-5 (1-0, 2-3, 1-2)
Mål, Järna: Max Eriksson, Alexander Rindå, Hugo Örtqvist, Kip Eriksson Hammarby: Sammy Andersson 2, Gustav Klingström, Jonathan Queckfeldt, Jonas Löfgren
Utv, Järna: Niklas Gold, Max Eriksson Hammarby: Doglas Dahling-Barger 27, lagstraff 4, Elias Rongione, Ricky Bredberg, Måns Hallén Seppänen
Skott: 27-28 (5-7, 11-11, 11-10)
Domare: Mikael Ström/Viktor Eriksson, Erik Johnsson
Publik: 75

211105 (SDC-hallen)
Hammarby-Tumba 2-8 (0-4, 0-1, 2-3)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson, Jonathan Queckfeldt Tumba: Calle Ekfeldt 3, Emil Tikka, Albin Lundquist, Charlie Siekkinen Lindeman, Michael Rayneé, Daniel Wigren
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Linus Lindahl, lagstraff, Gustav Klingström, Jonas Löfgren Tumba: Jesper Skogström, Daniel Wigren
Skott: 53-31 (12-13, 24-6, 17-12)
Domare: Pontus Sjöberg/Stefan Andersson, Teddie Bander
Publik: 113

211106 (Hemse Ishall)
Sudret-Hammarby 4-2 (2-1, 1-0, 1-1)
Mål, Sudret: Adam Lingström 2, Danil Platin, Viktor Greveback Hammarby: Sammy Andersson, Doglas Dahling-Barger
Utv, Sudret: William Tönseth 6, Oskar Af Bjur, Tobias Waktel Werkelin Hammarby: Sammy Andersson 4, Doglas Dahling-Barger, Måns Hallén Seppänen, Jonas Löfgren
Skott: 27-27 (9-11, 10-7, 8-9)
Domare: Fredrik Hård/Daniel Lilja, Elias Edman
Publik: 311

211109 (SDC-hallen)
Hammarby-Nynäshamn 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Måns Hallén Seppänen, Viktors Jasunovs Nynäshamn: Lukas Dany
Utv, Hammarby: lagstraff, Jonas Löfgren, Sammy Andersson Nynäshamn: Jesper Voss, Lukas Dany, Kevin Niskanen Elmquist
Skott: 37-15 (18-4, 14-8, 5-3)
Domare: Andreas Elfvengren/Anil Zubovic, Fredrik Ohlsson
Publik: 137

211112 (Stortorpshallen)
Trångsund-Hammarby 2-5 (0-0, 0-2, 2-3)
Mål, Trångsund: Alex Koskinen, Lucas Glysing Pettersson Hammarby: Doglas Dahling-Barger, Morgan Melker, Sammy Andersson, Viktors Jasunovs, Ricky Bredberg
Utv, Trångsund: Daniel Dahnér, Marcus Hellman Hammarby: Philip Fridh, Doglas Dahling-Barger, Viktors Jasunovs
Skott: 36-37 (11-5, 10-16, 15-16)
Domare: Dennis Lennhammer/Viktor Eriksson, Melker Örneblad
Publik: 130

211116 (SDC-hallen)
Hammarby-Åker/Strängnäs 5-3 (1-0, 1-2, 3-1)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 2, Sammy Andersson 2, Robin Lindström Åker: William Warging, David Bank, Gustav Sultan
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 4, Philip Fridh, Linus Lindahl Åker: Joonas Ruotsaari, Gustaf Kleman, Gustav Sultan, Olle Johansson
Skott: 20-34 (5-10, 6-12, 9-12)
Domare: Kristian Wigfeldt/Daniel Barvehed, Patric Pettersson
Publik: 150


Alltvåan Östra

211126 (SDC-hallen)
Hammarby-Göta Traneberg 1-4 (1-1, 0-2, 0-1)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt Göta Traneberg: William Bengtsberg, Emil Mäki, Daniel Spännar, Oskar Brändström
Utv, Hammarby: William Ehn, Jonathan Queckfeldt Göta Traneberg: Simon Lind, Marwin Ingmarsson, Jonathan Bengtsberg
Skott: 27-25 (7-8, 11-8, 9-9)
Domare: Joakim Flink/Daniel Barvehed, Anil Zubovic
Publik: 132

211130 (SVEAB Arena)
Sollentuna-Hammarby 3-1 (1-1, 2-0, 0-0)
Mål, Sollentuna: Henric Croneld, Andreas Paulsson, Erik Stenbacka Hammarby: Robin Kokkonen
Utv, Sollentuna: Andreas Ekström 20+5+2, Simon Boman, Isac Thorén, Kevin Gabor Hammarby: Linus Lindahl, Måns Hallén Seppänen
Skott: 30-18 (11-7, 14-4, 5-7)
Domare: Johan Norling/Rasmus Madsen, William Lindfors
Publik: 194

211203 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby 7-3 (5-1, 0-2, 2-0)
Mål, Nacka: Gustav Aderskog 2, Isac Södergren, Pelle Lidström, Philip Nilsson-Fornes, Casper Söderling, Hugo Fritzell Hammarby: Sammy Andersson 2, Gustav Klingström
Utv, Sollentuna: Lukas Hilding 20+5, Daniel Enbacka 10+2x2, Andreas Vucic, Victor Erixon Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 20+5, Robin Lindström, Melker Ferdfelt, Måns Hallén Seppänen
Skott: 33-27 (19-10, 2-9, 12-8)
Domare: Andreas Elfvengren/Rasmus Broberg, William Lindfors
Publik: 57

211207 (SDC-hallen)
Hammarby-Järfälla 3-6 (1-4, 1-1, 1-1)
Mål, Hammarby: Viktors Jasunovs 2, Viktor Karvonen Järfälla: Fredrik Nordquist, Johan Lindholm, Timothy Holmström, Rasmus Österholm, Linus Nordin, Johan Simons
Utv, Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 4, William Ehn, Sammy Andersson Järfälla: Fredrik Nordquist, Linus Nordin, Timothy Holmström, lagstraff, David Simling, Adrian Sjöqvist
Skott: 21-18 (9-9, 5-6, 7-3)
Domare: Andreas Elfvengren/Anton Östberg, Erik Johnsson
Publik: 69

211209 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 3-2 (3-0, 0-0, 0-2)
Mål, Åker: Christopher-Robin Ericson, Joonas Ruotsaari, William Warging Hammarby: Sammy Andersson, William Ehn
Utv, Åker: Christopher-Robin Ericson 8, William Warging, Gustav Sultan, Joonas Ruotsaari, Nils Carlsson, Gustaf Kleman Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 4, Ricky Bredberg, William Ehn, lagstraff
Skott: 28-34 (14-8, 6-20, 8-6)
Domare: Andreas Elfvengren/Rasmus Broberg, Anton Östberg
Publik: 83

211211 (SDC-hallen)
Hammarby-Sudret 5-4 es (1-1, 0-2, 3-1, 0-0, 1-0)
Mål, Hammarby: André Petersson 3, Doglas Dahling-Barger, Ricky Bredberg Sudret: Viktor Greveback, Danil Piatin, Tom Lindby, Alfons Nilsson
Utv, Hammarby: Måns Hallén Seppänen 4, Jonathan Queckfeldt, Ricky Bredberg, Gustav Klingström, André Petersson, Adam Holmqvist Lindarv Sudret: Oskar Thorén 4, Hampus Persson, Joel Thorén, Tom Lindby, Viktor Greveback
Skott: 40-27 (9-9, 13-11, 13-7, 4-0, 1-0)
Domare: Dennis Lennhammer/William Lindfors, Joel Norum
Publik: 61


Träningsmatcher

210821 Järfälla HC-Hammarby 4-5 (Järfälla Cup)
210822 Wings-Hammarby 7-1 (final, Järfälla Cup)
210905 Hammarby-Tierps HK 5-1
210910 Hammarby-IFK Arboga 4-4
210912 IFK Arboga Hockey-Hammarby 2-5
210918 Hammarby-Borås HC 1-3 (Åmålscupen)
210919 Åmåls SK-Hammarby 5-2 (Åmålscupen)



Ishockey, damer


DamEttan Östra

211003 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Kallhäll 12-0 (9-0, 2-0, 1-0)
Mål: Rebeka Sadecka 3, Sigrid Jason 2, Filippa Wahlfried 2, Linnea Örnqvist, Petra Eriksson, Linn Hansén, Johanna Blomkvist, Maja Nyberg
Utv, Kallhäll: Madeleine Gustafsson 2x2, Ida Ekelund 2x2, Jennifer Åström, Jannice Sanrell, Emma Carlsson Sandelin
Skott: 76-4 (34-0, 22-1, 20-3)
Domare: Daniel Wangerheim/Jonathan Andersson, Eric Umberg
Publik: 44

211008 (Fastighetsbyråns Ishall)
Tullinge-Hammarby 0-9 (0-4, 0-2, 0-3)
Mål: Filippa Wahlfried 2, Lucia Zaborska 2, Johanna Blomkvist, Sigrid Jason, Nadja Schillström, Elin Eriksson, Linnea Örnqvist
Utv, Tullinge: Tove Johansson Hammarby: Veronica Gifting, Lucia Zaborska, Elin Eriksson, Amanda Egebring
Skott: 9-65 (4-25, 4-13, 1-27)
Domare: Tarun Olsson/Isaac Age, Fred Jonsson
Publik: 39

211013 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Almtuna 3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
Mål, Hammarby: Rebeka Sadecka, Sigrid Jason, Linnea Örnqvist Almtuna: Karolina Erbanova
Utv, Hammarby: Rebeka Sadecka, Eveline Kjetselberg, lagstraff, Elin Eriksson, Linn Hansén Almtuna: Ebba Karlsson-Moberg, lagstraff, Greta Melander
Skott: 45-21 (12-7, 21-6, 12-8)
Domare: Mathias Tegnér/Daniel Valk Neuhaus, Markus F Karlsson
Publik: 35

211017 (Zinkens Ishall)
Hammarby-SDE 2 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Mål: Linnea Örnqvist, Ida Nikula, Johanna Blomkvist, Rebecka Sadecka, Julia Avelin
Utv, Hammarby: Eveline Kjetselberg, Ida Nikula, Linn Hansén, Sigrid Jason SDE: Andrea Kaspersen, Emma Jonasson, Agnes Brydling, Eimear Leacy
Skott: 36-24 (9-8, 14-11, 13-5
Domare: Kristian Hokka/Liam Larsson, Joel Jacobsson
Publik: 32

211021 (Ulriksdals IP)
AIK 2-Hammarby 0-2 (0-0, 0-1, 0-1)
Mål: Ida Nikula 2
Utv, AIK: Saga Wengborn 4, Vega Milfors, Tuva Kärrhage Hammarby: Nadja Schillström, Lucia Zaborska, Julia Avelin, Rebeka Sadecka, Linn Theichert Asplund
Skott: 21-42 (6-10, 7-15, 8-17)
Domare: Lennart Stafström/Liam Larsson, Vilmer Kastevik
Publik: 50

211024 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Södertälje 3-0 (1-0, 2-0, 0-0)
Mål: Sigrid Jason, Johanna Blomkvist, Rebeka Sadecka
Utv, Hammarby: Linn Theichert Asplund, Julia Avelin
Skott: 41-35 (18-10, 13-10, 10-15)
Domare: Daniel Okonor/Andreas Törnqvist, Vilmer Kastevik
Publik: 42

211027 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 2-4 (0-1, 1-2, 1-1)
Mål, Haninge: Iveta Koka, Pusle Dyring-Andersen Hammarby: Linnea Örnqvist 3, Henny Franzén
Utv, Haninge: Alice Wallin Hammarby: Rebeka Sadecka, Lucia Zaborska
Skott: 27-23 (3-7, 12-8, 12-8)
Domare: Conny Ringman/Vilmer Kastevik, Filip Snöfors
Publik: 54

211031 (Kallhälls Ishall)
Kallhäll-Hammarby 2-5 (0-2, 0-1, 2-2)
Mål, Kallhäll: Amanda Olofsson, Olivia Almgren Hammarby: Johanna Blomkvist 2, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi
Utv, Kallhäll: Marlene Henningsson, Sandra Lindgren, Sofie Lindström, Jessica Sundström Hammarby: Filippa Wahlfried, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason
Skott: 13-39 (4-11, 1-16, 8-12)
Domare: Lennart Stafström/Joel Jacobsson, Isaac Age
Publik: 34

211110 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Tullinge 6-0 (1-0, 4-0, 1-0)
Mål: Johanna Blomkvist 2, Sigrid Jason, Maja Nyberg, Linnea Örnqvist, Elin Eriksson
Utv, Hammarby: lagstraff, Ida Nikula, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi Tullinge: Lina Sandberg 4, Cecilia Finholm, Mia Leander, Ellenor Sabel, Wilma Westlund, Carina Ekelin, Wilma Lindgren
Skott: 53-13 (18-3, 18-1, 17-9)
Domare: Fredrik Almgren/Måns Bengtsson, Magnus Nordberg
Publik: 27

211119 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Haninge 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)
Mål: Petra Eriksson
Utv, Hammarby: lagstraff, Cecilia Libassi Haninge: Alexandra Cipparone 4, Anna Löfstedt
Skott: 29-17 (7-6, 8-6, 14-5)
Domare: Christoffer Malmström/Thea Enström, Andreas Törnqvist
Publik: 70

211121 (Enebybergs Ishall)
SDE 2-Hammarby 0-13 (0-4, 0-6, 0-3)
Mål: Linnea Örnqvist 4, Lucia Zamborska 3, Elin Eriksson 3, Filippa Wahlfried 3
Utv, SDE: Frida Ekdahl, Sandra Claesson Hammarby: Elin Eriksson 4, Lucia Zaborska
Skott: 22-43 (6-14, 6-16, 10-13)
Domare: Conny Ringman/Erik Dahlström, Conny Abrahamsson
Publik: 35

211124 (Zinkens Ishall)
Hammarby-AIK 2 3-1 (2-0, 0-0, 1-1)
Mål, Hammarby: Linnea Örnqvist, Ida Nikula, Filippa Wahlfried AIK: Vega Milfors
Utv, Hammarby: Linnea Örnqvist 4, Johanna Blomkvist, Ida Nikula, Lucia Zaborska, Henny Fanzén, Linn Hansén, Petra Eriksson, Eveline Kjetselberg, Sigrid Jason AIK: Wilma Hallberg, Vega Milfors, Tuva Kärrhage, Alexandra Cservjacsenko, Alva Hellqvist
Skott: 38-31 (13-7, 10-8, 15-16)
Domare: Lennart Stafström/Daniel Valk Neuhaus, Måns Bengtsson
Publik: 57

211125 (Upplands Bilforum Arena)
Almtuna-Hammarby 0-3 (0-0, 0-2, 0-1)
Mål: Johanna Blomkvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi
Utv, Almtuna: Amanda Qvarfordt, Ella Bergström-Ågren, Ebba Karlsson-Moberg, Karolina Erbanova Hammarby: Elin Eriksson 4, Filippa Wahlfried, Maja Nyberg, Eveline Kjetselberg
Skott: 35-21 (3-10, 11-15, 7-13)
Domare: Alexander Ellnebrant/Elias Eklund, Lukas Mattsson
Publik: 47

211128 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 2-3 es (0-0, 1-1, 1-1, 0-0, 0-1)
Hammarby: Filippa Wahlfried 2, Ida Nikula
Utv, SSK: Kira Kulakova, Mirey Saado Skott: 39-45 (12-11, 9-15, 13-15, 5-3, 0-1)
Domare: Stefan Skoog/Ludwig Rehnström, Fredrik Hällgren
Publik: 63


DamEttan Östra Topp 4

211205 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 2-6 (0-1, 1-1, 1-4)
Mål, Haninge: Anna Löfstedt, Alexandra Cipparone Hammarby: Elin Eriksson 3, Linnea Örnqvist 2, Ida Nikula
Utv, Haninge: Sunna Bjorgvinsdottir, Hanna Hållander Hammarby: Linn Theichert Asplund, Petra Eriksson, Linn Hansén
Skott: 26-41 (9-15, 5-15, 12-11)
Domare: Johan Persson/Leo Claeson, Axel Åhgren
Publik: 33

211208 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Almtuna 0-2 (0-1, 0-1, 0-0)
Mål: Karolina Erbanova, Ida Mattsson
Utv, Hammarby: Lucia Zaborska, Elin Eriksson Almtuna: Julia Weckström, Amanda Qvarfordt, Elina Ingemarsson, lagstraff, Karolina Erbanova
Skott: 32-16 (14-3, 7-10, 11-3)
Domare: Tarun Olsson/Lucas Riutta, Håkan Karlsson
Publik: 14

211212 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 2-1 (1-0, 1-1, 0-1)
Mål, Södertälje: Indiria Bosch, Julija Blazinsek Hammarby: Linnea Örnqvist
Utv, Södertälje: Julija Blazinsek 4, Leyre Villar Toro, Kira Kulakova Hammarby: Ida Nikula 10+3x2, Elin Eriksson 4, Petra Eriksson, Cecilia Libassi, Linnea Örnqvist
Skott: 32-25 (12-4, 12-14, 8-7)
Domare: Kim Axelsson/Filip Lindvall, Anton Risberg
Publik: 78


Träningsmatcher

210925
Almtuna-Hammarby 3-1
Mål, Hammarby: Linnea Örnqvist

210926
Almtuna-Hammarby 1-3
Mål, Hammarby: Elin Eriksson, Linnea Örnqvist, Johanna Blomkvist


Spelartruppen

Målvakter:
Backar:
Forward:
Head Coach:
Lagledare:
Robert Nyqvist



Orientering






Rugby, herrar






Rugby, damer






Skidor






2022



Bandy



Basket



Hammarby Baskets klubbchef Joakim Samuelsson. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Futsal



6 juni: Sebastian Holmqvist sliter med försäsongsträningen i Eriksdalshallen. Foto: Futsalens facebook.

Damlagets tränare och ass; Benjamin Namini och Thomas Gibson. Foto: Futsalens facebook.

Här är Namini med damernas sportchef José Monteiro. Foto: Futsalens facebook.

P19-laget.

Handboll



Årets säsongkort.

Ishockey, herr



Robin Kokkonen, en av hockeyns stöttepelare. Foto: HENRIC WAUGE.

Ishockey, dam



21 juni: Försäsongsträning i Hammarbybacken. Bild från hockeyns facebook.